Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Toastem o północy powitano polską prezydencję w UE

0
Podziel się:

Specjalnym toastem wzniesionym ze sceny o północy z czwartku na piątek,
teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie powitał polską prezydencję w Unii Europejskiej. Toast
lampką szampana wnieśli m.in. włodarze regionu i miasta oraz dyrektor teatru.

Specjalnym toastem wzniesionym ze sceny o północy z czwartku na piątek, teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie powitał polską prezydencję w Unii Europejskiej. Toast lampką szampana wnieśli m.in. włodarze regionu i miasta oraz dyrektor teatru.

Władze regionu reprezentowała wicemarszałek województwa Anna Kowalska, przewodnicząca sejmiku Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacka Małgorzata Chomycz i wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sieńko.

W swoich okolicznościowych przemówieniach podkreślali, że prezydencja Polski jest także szansą na promocję Podkarpacia w UE, którą trzeba wykorzystać.

Do toastu przyłączyła się także publiczność, która wcześniej obejrzała premierę muzycznego spektaklu "Piosenka, Europa i... ślub". Znalazły się w nim popularne pieśni, arii z oper, operetek i musicali oraz współczesnych piosenek m.in. francuskie, niemieckie, angielskie, hiszpańskie, a także piosenki belgijskiego barda Jacquesa Brela. "Był to pewien ukłon w stronę Belgii i stolicy UE za jaką uznaje się Brukselę" - powiedziała Ewa Fudala z rzeszowskiego teatru.

W spektaklu zabrzmiała też muzyka europejskich Żydów i Romów. O północy odegrano "Odę do radości", czyli hymn UE, kończącą spektakl.

Zdaniem Fudali, spektakl oddał motto Unii Europejskiej: jedność w różnorodności.

"W symboliczny i żartobliwy sposób opowiadamy historię niezwykłej nocy przedślubnej, spędzonej w przedziwnej bibliotece. Nasi bohaterowie - Narzeczona z Polski i Narzeczony z Belgii wyruszają w wirtualną, muzyczną podróż do krajów Unii Europejskiej w poszukiwaniu piosenki, bez której nie mogą odbyć się ich zaślubiny"- wyjaśniła Fudala.

Ponadto rzeszowski teatr od kwietnia wpisuje się w wydarzenie, jakim jest polskie przewodnictwo w UE cyklem spotkań ze współczesną dramaturgią krajów UE "Zaczynamy od Brukseli". Prezentacje tekstów mają charakter performatywnego czytania, czyli czytania inscenizowanego. Na scenie pojawiają się m.in. elementy scenografii, kostiumów. Spotkania odbywają się co dwa, trzy tygodnie i potrwają do końca roku. W tym czasie po kolei będą reprezentowane teksty współczesnej dramaturgii państw unijnych. (PAP)

api/ saw/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)