Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: W lipcu XV festiwal polonijnych zespołów folklorystycznych

0
Podziel się:

42 zespoły zapowiedziały swój udział w XV Światowym Festiwalu Polonijnych
Zespołów Folklorystycznych, który odbędzie się w lipcu w Rzeszowie. Polonię z 16 krajów świata
reprezentować będzie ponad 1,2 tys. tancerzy.

42 zespoły zapowiedziały swój udział w XV Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który odbędzie się w lipcu w Rzeszowie. Polonię z 16 krajów świata reprezentować będzie ponad 1,2 tys. tancerzy.

Jak poinformował w środę PAP dyrektor festiwalu, Mariusz Grudzień, nowością tegorocznej edycji imprezy będzie koncert powitalny "Na ludową nutę", w którym wystąpią polonijne kapele, słuchacze Polonijnego Studium Choreograficznego oraz rzeszowski zespół Resovia Saltans. W ramach koncertu odbędzie się też pokaz strojów ludowych z różnych regionów Polski.

Tradycyjnie głównym miejscem festiwalowym pozostanie Rzeszów, choć zespoły będą występować także w czterech innych miastach regionu. W Rzeszowie Polonusi będą ćwiczyć, mieszkać. W stolicy Podkarpacia odbędą się też wszystkie najważniejsze koncerty festiwalowe, m.in. najbardziej zawsze oczekiwany koncert tańców i pieśni z krajów zamieszkania oraz koncert galowy, zamykający imprezę.

Organizatorzy planują także atrakcje ze względu na polską prezydencję w Radzie UE, której początek przypada właśnie w czasie festiwalu. Grudzień nie chciał jednak na razie zdradzać szczegółów.

Chęć udziału w imprezie zgłosiło prawie 60 zespołów, z których ostatecznie zakwalifikowano 42. "Nie mogliśmy wszystkich zakwalifikować, m.in. ze względów organizacyjnych. Ale także ze względu na to, że festiwal ma swoją rangę i wybieramy najlepszych, perełki spośród zespołów" - wyjaśnił Grudzień.

W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu weźmie w nim udział zespół reprezentujący Polonię z Mołdawii. Będzie to Zespół Taneczny Polacy Budziaka. Oprócz niego zza wschodniej granicy na festiwal przybędzie jeszcze pięć zespołów z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Rosji i Kazachstanu.

Tradycyjnie najliczniej reprezentowana będzie Kanada, z której do Rzeszowa w lipcu przyjedzie aż 12 zespołów. Ponadto Polskę odwiedzą także zespoły: po jednym z Rumunii i Niemiec, po dwa z Czech, Francji, Szwecji i Australii, trzy z Brazylii, cztery z Wielkiej Brytanii i siedem z USA.

Wśród uczestników tegorocznej imprezy będą zarówno debiutanci, jak i stali bywalcy, tacy jak np. Piastowie ze Szwecji, Wesoły Lud z Chicago w USA, Kalina z Francji. Nie będzie natomiast jednego z weteranów rzeszowskich festiwali - grupy Krakus z Genk w Belgii, od którego pobytu w Rzeszowie w 1967 roku zrodził się pomysł imprezy. Zabraknie także rekordzisty - zespołu Krakowiak z Bostonu (USA), który uczestniczył w niemal wszystkich spotkaniach.

Grudzień poinformował, że łącznie spodziewanych jest około 2 tys. uczestników. Oprócz członków zespołów, będą to m.in. uczestnicy studium choreograficznego i osoby towarzyszące.

Festiwal potrwa od 21 do 28 lipca. Podobnie jak poprzednie festiwale, rozpocznie go korowód zespołów ulicami miasta. Przez kilka kolejnych dni poszczególne zespoły będą na zmianę występować w Rzeszowie i innych miejscowościach regionu. Atrakcją każdego festiwalu jest koncert "Tańce i Pieśni Krajów Zamieszkania" oraz finałowy Koncert Galowy, w których występują wszystkie grupy.

Ze względów finansowych nie będzie kontynuacji imprezy za granicą. Niektóre zespoły, uczestniczące w dwóch poprzednich festiwalach, po zakończeniu imprezy w Rzeszowie koncertowały jeszcze w Wilnie (2005 r.) i we Lwowie (2008 r.).

Organizatorem tegorocznego festiwalu jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska wraz z Podkarpackim Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Miasta Rzeszowa. Według szacunkowych danych tegoroczny festiwal będzie kosztować ponad 1 mln zł, z czego największą część przekaże Kancelaria Senatu.

Podobnie jak w latach ubiegłych, zespoły przyjeżdżają na własny koszt, strona polska finansuje ich pobyt (zakwaterowanie, wyżywienie).

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, co trzy lata, tradycyjnie w pierwszym wakacyjnym miesiącu. W I ŚFPZFfestiwalu uczestniczyło 13 zespołów. Polonusi zza wschodniej granicy biorą udział w imprezie dopiero od VIII edycji, w 1989 roku.

Agnieszka Pipała(PAP)

api/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)