Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Wkrótce ruszy pierwsza na Podkarpaciu Klinika Prawa

0
Podziel się:

Od nowego roku akademickiego ruszy pierwsza na Podkarpaciu Klinika Prawa.
Jej powstanie umożliwi podpisane w czwartek porozumienie między rektorem Wyższej Szkoły Prawa i
Administracji w Rzeszowie i Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Od nowego roku akademickiego ruszy pierwsza na Podkarpaciu Klinika Prawa. Jej powstanie umożliwi podpisane w czwartek porozumienie między rektorem Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie i Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Jak poinformował na konferencji prasowej rektor uczelni prof. Jerzy Posłuszny, celem kliniki będzie bezpłatne udzielanie porad prawnych osobom niezamożnym. Klinika pomoże również w rozwoju wiedzy prawniczej studentów, którzy będą działać w niej pod okiem pracowników naukowych uczelni.

"Studenci, dzięki zetknięciu się z konkretnymi przypadkami prawnymi, będą rozwijać swoje umiejętności, które przydadzą się w późniejszej pracy zawodowej. Kładziemy nacisk na uczenie się prawa w praktyce, a tu studenci zetkną się z +żywymi+ przypadkami" - podkreślił rektor.

Patronat nad kliniką objął Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz. Według niej, osoby zgłaszające się do RPO nie znają swoich praw i o pomoc zwracają się zbyt późno, gdy często nie można im już pomóc. "Nie ma gorszej sytuacji niż ta, kiedy okazuje się, że przez nieznajomość praw zostały przekroczone wszelkie terminy, w których takiej pomocy moglibyśmy udzielić" - zauważyła Lipowicz.

Podkreśliła, że z analiz wynika, iż z woj. podkarpackiego do RPO powinno wpływać ok. 2 tys. skarg rocznie. Tak się jednak nie dzieje, bo na całej ścianie wschodniej Polski nie ma oddziału RPO, a obecna sytuacja finansowa nie pozwala na jego stworzenie.

Alternatywą są właśnie Kliniki Prawa. Dzięki nim RPO może zebrać skargi od tych osób, które potrzebują pomocy, a dotychczas nie wiedziały, gdzie mogą ją uzyskać lub nie mogły się o nią zwrócić z innych powodów: zdrowotnych czy finansowych.

"Mogą to być problemy związane z pułapką zadłużeniową, problemy ze spłatą kredytu. Nagle znajdują się w dramatycznej sytuacji i nie mają się do kogo zwrócić. Teraz będą mogli zwrócić się do państwa (studentów w klinice - PAP). Będą to porady udzielane pod fachowym nadzorem i opieką pracowników naukowych uczelni" - powiedziała na konferencji Lipowicz.

Do tej pory chęć pracy w klinice zadeklarowało 30 studentów.

Studenci pracujący w klinice będą zajmować się m.in. wydawaniem opinii prawnych w indywidualnych sprawach z zakresu prawa administracyjnego, karnego, gospodarczego oraz cywilnego i pracy. Celem Kliniki będzie również podniesienie świadomości i poziomu kultury prawnej wśród mieszkańców Podkarpacia.

Porozumienie pomiędzy rektorem uczelni, a Rzecznikiem Praw Obywatelskich pozwoli również wspólnie organizować konferencje, seminaria i szkolenia, adresowane do studentów oraz pracowników naukowych działających w Klinice Prawa. (PAP)

api/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)