Notowania

wiadomości
18.12.2012 14:03

Rzeszów: Wysokość przyszłorocznego budżetu to ponad 1 mld zł

Ponad 1 mld zł wyniesie przyszłoroczny budżet Rzeszowa, który we wtorek został przyjęty przez radnych. Zdaniem prezydenta miasta Tadeusza Ferenca, jest to budżet, który zapewnia "sprawne funkcjonowanie miasta we wszystkich dziedzinach życia publicznego".

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad 1 mld zł wyniesie przyszłoroczny budżet Rzeszowa, który we wtorek został przyjęty przez radnych. Zdaniem prezydenta miasta Tadeusza Ferenca, jest to budżet, który zapewnia "sprawne funkcjonowanie miasta we wszystkich dziedzinach życia publicznego".

Ferenc podkreślił, że na inwestycje przeznaczonych zostanie ponad 360 mln zł, co stanowi 32,7 proc. wszystkich wydatków ogółem.

"Deficyt wyniesie ponad 87 mln zł i zostanie sfinansowany z obligacji, kredytów oraz nadwyżki budżetowej. Na koniec 2013 r. planowany poziom długu wyniesie ponad 497 mln zł. Stanowi to 48,5 proc. dochodów ogółem. Ustawowa granica dopuszcza wysokość długu do 60 proc. dochodów" - dodał prezydent Rzeszowa.

Za przyjęciem budżetu głosowało 17 radnych z proprezydenckich klubów: Rozwój Rzeszowa, SLD i PO oraz jedna radna z PiS. Przeciw było siedmiu radnych z opozycyjnego PiS.

Robert Kultys z PiS mówił podczas prawie dwugodzinnej debaty nad budżetem, że brakuje w nim dużych inwestycji, które rozwijałyby miasto. "Zamiast rozwoju mamy remontowanie tego, co już istnieje. Potrzeba miastu nowych mostów i rozwiązań komunikacyjnych, a tego w budżecie nie ma" - dodał.

Kultys zaznaczył, że zbyt małe pieniądze przeznaczone są na strefę inwestycyjną Dworzysko. W dokumencie zapisano 3 mln zł na budowę drogi prowadzącej do strefy. "To powinno być nasze oczko w głowie, bo tam będą powstawać miejsca pracy" - powiedział.

Przewodniczący klubu Rozwój Rzeszowa Czesław Chlebek podkreślił, że jest to budżet realny. "Nasi mieszkańcy dostają to, co jest realne do zrealizowania w 2013 r." - dodał. Jego zdaniem, aby spełnić wszystkie propozycje opozycji, budżet musiałby wynieść kilkadziesiąt miliardów zł.

Natomiast przewodniczący klubu SLD w radzie miasta Wiesław Buż w swoim wystąpieniu zauważył, że w budżecie zapisane są większe kwoty na oświatę i kulturę. "To jest bardzo ważne. Dlatego popieramy ten budżet" - powiedział.

Jolanta Kaźmierczak z PO zwróciła uwagę na niskie zadłużenie miasta. "Jest to budżet zachowawczy, ale poprzemy go w takiej formie" - dodała.

Wśród najważniejszych inwestycji, jakie będą realizowane w przyszłym roku, dominują zadania drogowe, które są realizowane w ramach, współfinansowanego ze środków unijnych programu transportowego. Najważniejsze z tych zadań to rozbudowa al. Rejtana (20 mln zł); przebudowa węzła al. Wyzwolenia - ul. Warszawska (20 mln zł); zakup 80 nowych autobusów dla miejskiej komunikacji (ponad 62 mln zł).

Spośród innych, ważnych pozycji w przyszłorocznym budżecie można wymienić oświatę, na którą przeznaczonych zostanie prawie 336 mln zł; na pomoc społeczną prawie 84 mln zł, a na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska ponad 72 mln zł. (PAP)

huk/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz