Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Wystawa rzeźb wybitnego twórcy Antoniego Rząsy

0
Podziel się:

30 prac jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy Antoniego Rząsy oraz
trzy niedokończone jego dzieła będzie można od piątku oglądać na retrospektywnej wystawie artysty
w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.

30 prac jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy Antoniego Rząsy oraz trzy niedokończone jego dzieła będzie można od piątku oglądać na retrospektywnej wystawie artysty w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.

Na ekspozycji "Antoni Rząsa. Powroty", czynnej do 18 maja,˙zostaną pokazane rzeźby z takich cyklów jak: "Krzyże", "Chrystusy", "Los człowieka", "Piety".

Jak przypomniała Elżbieta Dudek-Młynarska z rzeszowskiego muzeum Rząsa był artystą-samotnikiem, który niechętnie decydował się na organizowanie wystaw. Nie lubił rozstawać się ze swoimi pracami.

"W 1976 roku wybudował autorską galerię w Zakopanem przy ulicy Bogdańskiego. Galeria Antoniego Rząsy, posiadająca w swoich zbiorach znaczącą część dorobku artysty, jest obecnie prowadzona przez jego syna, Marcina Rząsę" - dodała Dudek-Młynarska.

Antoni Rząsa urodził się w 1919 r. w Futomie koło Rzeszowa. Był uczniem, a później współpracownikiem i przyjacielem Antoniego Kenara.

W 1952 r. Rząsa ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem i związał się z nim na wiele lat jako pedagog. Jednocześnie realizował własną drogę twórczą. W 1962 roku odbył swoją jedyną zagraniczną podróż artystyczną: stypendium do Włoch ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich rzeźbiarzy współczesnych. Tworzył w drewnie, a w jego pracach widać inspiracje sztuką ludową.

"Tematem moich rzeźb jest zawsze człowiek, jego godność, jego działalność˙na odwiecznej drodze przemijania, jakie dokonuje się w przyrodzie. Staram się w swej twórczości opowiadać o ludziach, językiem prostym, dostępnym dla wszystkich" - tak sam mówił o swoich rzeźbach.

Prace Rząsy znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie, Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Wojska Polskiego oraz w zbiorach prywatnych w USA, Belgii, Danii, Francji, Szwecji, Włoszech i Watykanie. Zmarł w 1980 roku w Zakopanem. Jest pochowany na cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

Organizatorem wystawy jest Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie oraz Galeria Antoniego Rząsy w Zakopanem. Ponadto eksponaty na wystawę wypożyczyły parafia pw. Św. Walentego w Futomie oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. (PAP)

api/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)