Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rzeszów: Wznowiony proces ws. portalu Wrota Podkarpackie

0
Podziel się

Sąd Rejonowy w Rzeszowie wznowił w środę przewód sądowy w procesie trzech b.
pracowników podkarpackiego urzędu marszałkowskiego. Są oni oskarżeni o niedopełnienie obowiązków i
poświadczenie nieprawdy przy realizacji portalu informacyjnego Wrota Podkarpackie.

bCZOARkl

Sąd Rejonowy w Rzeszowie wznowił w środę przewód sądowy w procesie trzech b. pracowników podkarpackiego urzędu marszałkowskiego. Są oni oskarżeni o niedopełnienie obowiązków i poświadczenie nieprawdy przy realizacji portalu informacyjnego Wrota Podkarpackie.

Powodem wznowienia przewodu sądowego jest potrzeba uzupełnienia materiału dowodowego. Jak powiedział w środę sędzia Grzegorz Maciejowski, sprawa jest "ponadstandardowo skomplikowana". Po ponownym przeanalizowaniu dokumentów procesowych sąd uznał, że są braki w materiale dowodowym, które trzeba uzupełnić. Chodzi m.in. o przesłuchanie kilku świadków.

Prokuratura oskarżyła Jarosława Gawlika, Grzegorza Walickiego i Krzysztofa S. o to, że jako osoby odpowiedzialne, z racji zajmowanych stanowisk i pełnionych funkcji, za realizację projektu Wrota Podkarpackie nie dopełnili obowiązków i poświadczyli nieprawdę w protokołach odbioru poszczególnych etapów i całości projektów.

W myśl oskarżenia mieli stwierdzać wykonanie wszystkich przewidzianych prac, gdy faktycznie postanowienia zawartych umów nie zostały zrealizowane w całości.

bCZOARkn

Według prokuratury część prac nie została wykonana w ogóle, a część wykonano niezgodnie z umową. Zdarzały się też przypadki, że niektóre prace wykonywali pracownicy urzędu marszałkowskiego, a pieniądze wpływały na konto wykonawcy. Prokuratura wyliczyła, że urząd stracił na tym ponad 500 tys. zł.

Gawlik i Walicki wyrazili zgodę na publikację ich nazwisk.

Proces, który rozpoczął się we wrześniu 2010 roku, zakończył się w minioną środę. Wówczas, podczas mów końcowych, oskarżyciel zażądał dla Jarosława Gawlika dwóch lat w zawieszeniu na cztery lata; dla Grzegorza Walickiego - półtora roku w zawieszeniu na trzy lata i Krzysztofa S. na rok w zawieszeniu na dwa lata.

Oskarżeni i ich obrońcy wnosili o uniewinnienie.

bCZOARkt

Grzegorz Walicki podczas pracy w urzędzie był kierownikiem oddziału ds. zarządzania Wrotami Podkarpackimi, Krzysztof S. - kierownikiem biura obsługi informatycznej; a Jarosław Gawlik - dyrektorem departamentu promocji. Dwaj pierwsi nie pracują już w urzędzie, natomiast Gawlik decyzją sądu został przywrócony do pracy w urzędzie. Obecnie pracuje w departamencie kultury.

Śledztwo w tej sprawie było prowadzone od połowy 2007 roku. Prokuratura zajęła się sprawą Wrót Podkarpackich na wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Portal informacyjny Wrota Podkarpackie umożliwia załatwienie wielu spraw bez przychodzenia do urzędu. W skład portalu wchodzi bowiem Cyfrowy Urząd i Elektroniczny Obieg Dokumentów. Projekt był realizowany przez samorząd wojewódzki w latach 2004-2006. Jego koszt to blisko 2,7 mln zł. Był współfinansowany z funduszy unijnych. (PAP)

api/ bno/ jra/

bCZOARkO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)