Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: XV Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

0
Podziel się:

Barwnym korowodem ulicami Rzeszowa, z udziałem prawie 1,4 tys. Polonusów z
16 krajów świata w piątek po południu zainaugurowano XV Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów
Folklorystycznych. W paradzie wzięły udział wszystkie 42 grupy uczestniczące w imprezie.

Barwnym korowodem ulicami Rzeszowa, z udziałem prawie 1,4 tys. Polonusów z 16 krajów świata w piątek po południu zainaugurowano XV Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W paradzie wzięły udział wszystkie 42 grupy uczestniczące w imprezie.

Każdy zespół podczas przemarszu niósł swoją nazwę, flagę i nazwę kraju, z którego przybył. Wzdłuż trasy korowodu polonijnych gości witały - mimo niskiej temperatury i przelotnych opadów deszczu - tłumy rzeszowian. Uczestnicy, ubrani w stroje ludowe, śpiewając i tańcząc przeszli na rynek, gdzie prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc wręczył przedstawicielom Polonusów klucz do bram miasta. W tym roku odebrali je członkowie zespołu Piastowie, który przyjechał ze Szwecji.

Rzeszów gości zespoły z wszystkich kontynentów, z 16 krajów świata, w tym po raz pierwszy w historii festiwalu Polonię z Mołdawii - Zespół Taneczny Polacy Budziaka. Pod względem liczby uczestników będzie to największy z dotychczasowych rzeszowskich festiwali.

W programie imprezy, która potrwa do 27 lipca, przewidziano wszystkie najważniejsze koncerty, w tym cieszący się największą popularnością festiwalowej widowni koncert Tańce i Pieśni Krajów Zamieszkania.

Nowością tegorocznego festiwalu będzie natomiast sobotni koncert powitalny "Na ludową nutę". Wystąpią w nim polonijne kapele, słuchacze Polonijnego Studium Choreograficznego oraz rzeszowski zespół Resovia Saltans.

Festiwal zakończy, jak zawsze, koncert galowy, zamykający jednocześnie trwające od trzech lat obchody 40-lecia rzeszowskich festiwali. W tym roku po raz pierwszy koncert galowy będzie miał jednak motyw przewodni; będzie to polskie wesele. Na tę okoliczność wnętrze hali, gdzie będą tańczyć Polonusi, zostanie udekorowane w stylu głównej izby w wiejskiej chacie.

Jak powiedział PAP rzecznik festiwalu, Bartosz Bącal, to polskie wesele jest też nawiązaniem m.in. do małżeństw, które zostały zawarte przy okazji minionych festiwali. "Do tej pory takich małżeństw jest około 20, w tym najmłodsze, które 16 lipca, br., czyli tydzień przed rozpoczęciem festiwalu, wzięło ślub w Kazimierzu Dolnym. Są to tancerze z zespołu Karolinka z Anglii" - powiedział Bącal.

Tradycyjnie, głównym miejscem festiwalowym jest Rzeszów, ale zespoły będą występować także w czterech innych miastach regionu: Iwoniczu, Sanoku, Jarosławiu i Tarnobrzegu. Ze względów finansowych nie będzie kontynuacji imprezy za granicą. Niektóre zespoły, uczestniczące w dwóch poprzednich festiwalach, po zakończeniu imprezy w Rzeszowie koncertowały jeszcze w Wilnie (2005 r.) i we Lwowie (2008 r.).

Wśród Polonii najliczniej reprezentowana jest Kanada, z której do Rzeszowa przyjechało aż 12 zespołów. Nie zabrakło też rodaków z USA, których reprezentuje 8 grup. Ponadto w festiwalu uczestniczą też zespoły: po jednym z Rumunii, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Kazachstanu i Niemiec, po dwa z Czech, Francji, Szwecji, Australii i Brazylii oraz cztery z Wielkiej Brytanii.

Wśród uczestników tegorocznej imprezy są zarówno debiutanci, jak i stali bywalcy, tacy jak np. Piastowie ze Szwecji, Wesoły Lud z Chicago w USA, Kalina z Francji. Zabrakło jednak dotychczasowych rekordzistów rzeszowskich spotkań polonijnych: Krakowiaka z Bostonu (USA), który uczestniczył w festiwalach od samego początku, i Krakusa z Belgii, od którego wszystko się zaczęło.

Festiwalowi towarzyszą trzy wystawy fotograficzne: "XX lat Stowarzyszenia Wspólnota Polska", "Rzeszów Miastem Festiwali Polonijnych" i "Polskie Gwiazdy pod Krzyżem Południa", dotycząca polskich dokonań w Australii. Ekspozycje można będzie oglądać w Hali na Podpromiu (głównym miejscu koncertów festiwalowych), Domu Polonii i w urzędzie marszałkowskim przez cały czas trwania festiwalu.

Po raz pierwszy festiwal organizują wspólnie Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta i Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Podobnie jak w latach ubiegłych, zespoły przyjechały na własny koszt, a strona polska finansuje ich pobyt. Nie jest na razie znany całkowity koszt imprezy. Wiadomo jedynie, że transport, wyżywienie i zakwaterowanie to około 1 mln zł. Największą część dofinansowania, ok. 700 tys. zł przekazała Kancelaria Senatu.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, co trzy lata, tradycyjnie w pierwszym wakacyjnym miesiącu. W I festiwalu uczestniczyło 13 zespołów. Polonusi zza wschodniej granicy w imprezie wzięli udział dopiero w 8. edycji - w 1989 roku.

Agnieszka Pipała (PAP)

api/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)