Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeźba w chlebie trafiła do zbiorów Muzeum Auschwitz

0
Podziel się:

Modelowana w chlebie głowa mężczyzny wielkości zaledwie 3,4 cm x 2,1 cm,
którą wykonał nieznany więzień niemieckiego obozu Auschwitz, trafiła jako depozyt do zbiorów
Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau - poinformowała w czwartek placówka.

Modelowana w chlebie głowa mężczyzny wielkości zaledwie 3,4 cm x 2,1 cm, którą wykonał nieznany więzień niemieckiego obozu Auschwitz, trafiła jako depozyt do zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau - poinformowała w czwartek placówka.

Agnieszka Sieradzka z działu zbiorów muzeum powiedziała, że ze względu na delikatny materiał zachowało się bardzo niewiele przedmiotów wykonanych z chleba, choć był on dość często wykorzystywany przez więźniów jako materiał plastyczny. Poza głową mężczyzny bardzo ciekawym obiektem jest różaniec z chleba.

Według relacji właścicieli rzeźby, których nie ujawniono, została ona znaleziona zaraz po wojnie na terenie obozu. "Nie znamy autora rzeźby, jednak sposób wykonania, a przede wszystkim wielka precyzja i dbałość o szczegóły sugeruje, że był to profesjonalny artysta. Dokładnie oddane rysy twarzy, indywidualistyczne ich potraktowanie, bruzdy przecinające policzki i czoło, ostry nos i głęboko osadzone oczy - to wszystko sprawia, że rzeźba nabiera niemal werystycznego charakteru" - oceniła Sieradzka.

Podkreśliła, że przedmioty z chleba wymagają szczególnych warunków przechowywania. Odpowiednio zabezpieczone i prezentowane mogą jednak przez wiele lat "świadczyć o historii".

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. Auschwitz II-Birkenau został uruchomiony dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. W kompleksie obozowym Niemcy zgładzili ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i więźniów innych narodowości. (PAP)

szf/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)