Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sąd Apelacyjny: Radio Maryja ma przeprosić Zwiefkę

0
Podziel się

Radio Maryja musi przeprosić kandydata PO w
eurowyborach Tadeusza Zwiefkę za słowa publicysty rozgłośni prof.
Jerzego Roberta Nowaka, że Zwiefka sprzeciwił się m.in.
ustanowieniu 25 maja - dnia śmierci rtm. Witolda Pileckiego -
Dniem Walki z Totalitaryzmem.

bEiilvOt

Radio Maryja musi przeprosić kandydata PO w eurowyborach Tadeusza Zwiefkę za słowa publicysty rozgłośni prof. Jerzego Roberta Nowaka, że Zwiefka sprzeciwił się m.in. ustanowieniu 25 maja - dnia śmierci rtm. Witolda Pileckiego - Dniem Walki z Totalitaryzmem.

Sąd Apelacyjny w Poznaniu oddalił w piątek zażalenie warszawskiej prowincji Redemptorystów - właściciela Radia Maryja - i tym samym podtrzymał decyzję Sądu Okręgowego, który nakazał rozgłośni przeproszenie Zwiefki.

O decyzji Sąd Apelacyjnego poinformowała PAP rzecznik tego sądu Elżbieta Fijałkowska. Proces toczył się w trybie wyborczym.

bEiilvOv

Radio Maryja ma 48 godzin na opublikowanie przeprosin.

W wyborczym pozwie Zwiefka, który ubiega się o reelekcję do Parlamentu Europejskiego w okręgu kujawsko-pomorskim, domagał się przeprosin za wypowiedzi Nowaka, w których publicysta zarzucił mu, że sprzeciwił się wpisaniu rtm. Pileckiego do dokumentu PE "Świadomość europejska - totalitaryzm" i ustanowieniu 25 maja - dnia śmierci Pileckiego - Dniem Walki z Totalitaryzmem. Nowak przypomniał też informację niemieckiej telewizji, według której Zwiefka zamiast uczestniczyć w obradach PE, pobrał dietę poselską i wyjechał do Polski.

Według Sądu Apelacyjnego prawnicy redemptorystów nie udowodnili prawdziwości podanych przez Nowaka informacji na temat Zwiefki. Sąd uznał, że felieton radiowy i nieprawdziwe informacje w nim zawarte były materiałem wyborczym w rozumieniu ordynacji wyborczej do europarlamentu.

"Materiał wyborczy to publikacje, które mogą mieć wpływ na wynik wyborów. Informacja z felietonu była rozpowszechniona w okresie kampanii wyborczej i miała wydźwięk negatywny z przesłaniem: nie głosujcie na Zwiefkę" - powiedziała PAP sędzia Fijałkowska. (PAP)

bEiilvOB

kpr/ ura/ jbr/

bEiilvOW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)