Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd: dziennikarze winni upublicznienia informacji z niejawnego procesu

0
Podziel się:

Dwaj dziennikarze tygodnika "Wiadomości Wrzesińskie" są winni podania
informacji z niejawnego procesu - uznał w czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu podtrzymując wyrok sądu
pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny, red. naczelny tygodnika zapowiada wniosek o jego
kasację.

Dwaj dziennikarze tygodnika "Wiadomości Wrzesińskie" są winni podania informacji z niejawnego procesu - uznał w czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu podtrzymując wyrok sądu pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny, red. naczelny tygodnika zapowiada wniosek o jego kasację.

Sąd pierwszej instancji w lutym br. uznał, że mimo winy społeczna szkodliwość czynu nie jest znaczna i warunkowo umorzył postępowanie na rok tytułem próby. Dziennikarze muszą zapłacić też po 500 złotych na cele społeczne.

W lipcu 2010 r. w ukazującym się we Wrześni (Wielkopolskie) tygodniku "Wiadomości Wrzesińskie" ukazał się artykuł, "Gdy szef kocha inaczej" opisujący sprawę właściciela firmy skazanego za molestowanie seksualne pracowników. W związku z tym, że proces był tajny, autor artykułu i redaktor naczelny zostali oskarżeni o rozpowszechnienie informacji z niejawnej rozprawy sądowej.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu, podczas procesu wyjaśnili, że akta sprawy otrzymali z sądu we Wrześni.

Według sądu zgoda na zapoznanie się z aktami sprawy to nie jest zgoda na upublicznianie informacji zdobytych w ten sposób.

"To, że wiedzieli, ze sprawa była prowadzona przy wyłączonej jawności jest w tej sprawie ustalone,()to zarządzenie (zezwolenie na zapoznanie się z aktami - przyp. PAP) nie pozwalało oskarżonym na to, aby wykorzystywać informacje zawarte w zeznaniach świadków czy wyjaśnieniach oskarżonego" - powiedziała uzasadniając wyrok sędzia Ewa Taberska.

Dziennikarzy nie było na ogłoszeniu wyroku.

Redaktor naczelny "Wiadomości Wrzesińskich" Waldemar Śliwczyński zapowiedział, że będzie walczył o uniewinnienie i zapowiada złożenie wniosku o kasację wyroku, a jak to nie przyniesie pozytywnego dla dziennikarzy skutku to złożą skargę do Trybunału w Strasburgu.

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w kwietniu 2012 roku. Sąd uznał, że dziennikarze są winni podania informacji z niejawnego procesu. Zastosował jednak instytucję nadzwyczajnego złagodzenia kary i odstąpił od jej wymierzenia. Wyrok ten uchylił w lipcu 2012 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu. (PAP)

kpr/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)