Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sąd Handlowy w Wiedniu: dwa miesiące na decyzję ws. DPTG: TPSA

0
Podziel się

#
dochodzi wypowiedź prezesa TP SA
#

bEgMOFYl

# dochodzi wypowiedź prezesa TP SA #

08.09. Warszawa (PAP) - Sąd Handlowy w Wiedniu na czwartkowej rozprawie ws. wniosku TP SA przeciw decyzji Sądu Arbitrażu, poinformował, że będzie dążył do podjęcia decyzji w tej kwestii w ciągu dwu miesięcy - podał na stronie internetowej GN Store Nord, główny akcjonariusz DPTG.

TP SA w grudniu 2010 roku złożyła w sądzie w Wiedniu wniosek o anulowanie wyroku Sądu Arbitrażowego z sierpnia 2010 roku dotyczącego przyznania spółce DPTG około 2,9 mld duńskich koron (1,57 mld zł) odszkodowania od TP SA za pierwszą fazę sporu, czyli za okres od 1994 do 2004 roku.

bEgMOFYn

"Sprawa o uchylenie wadliwej decyzji sądu arbitrażowego pozostaje otwarta. Jest to kolejny sygnał, że zarzuty TP wobec wyroku arbitrażowego mają solidne podstawy, a sądy będą miały niełatwe zadanie, oceniając decyzję arbitrów, przyznającą DPTG ponad 1,57 mld zł za dostarczony przez Duńczyków światłowód NSL o wartości 17 mln euro" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Maciej Witucki, prezes TP SA.

TP kwestionuje merytoryczność wyliczenia należności przyznanej Danish Polish Telecommunications Group (DPTG) i złożyła 2 grudnia 2010 roku pozew w sądzie powszechnym w Austrii wskazując m.in. na zawyżoną stopę zwrotu z inwestycji (400 mln euro w zamian za zainwestowane 17 mln euro), co jest naruszeniem porządku publicznego w Austrii.

TP SA i DPTG spierają się od 2001 roku o interpretację umowy z 1991 roku, na mocy której DPTG wykonało i zainstalowało dla poprzednika TP Przedsiębiorstwa Poczta Polska Telegraf i Telefon połączenie światłowodowe. Według kontraktu, część zapłaty miała formę blisko 15 proc. dochodu ze światłowodu przez 15 lat od instalacji. Strony nie zgadzają się, co do kalkulacji tego przychodu.

W połowie 2008 roku Sąd Arbitrażowy postanowił rozdzielić roszczenie na dwa okresy i wydać w pierwszej kolejności rozstrzygnięcie, co do określenia praw DPTG dla okresu od lutego 1994 roku do czerwca 2004 roku.

bEgMOFYt

Decyzja Arbitrażu pozostaje bez mocy prawnej na terenie Polski. Dla uzyskania wykonalności decyzji arbitrów musi zostać nadana klauzula wykonalności. W obliczu trwania sprawy w Austrii Sąd Okręgowy w Warszawie zawiesił w lipcu postępowania do czasu ostatecznego i prawomocnego wyroku w Austrii (gdzie postępowanie tak jak w Polsce jest trzyinstancyjne). Decyzję taką podjął również 1 września sąd w Amsterdamie, gdzie DPTG próbowało uzyskać zajęcie aktywów TP na terenie Holandii.

W styczniu 2011 roku DPTG złożyło do Trybunału Arbitrażowego pozew przeciwko TP SA w sprawie drugiej fazy sporu w wysokości na 2,4 mld koron duńskich (ok. 1,24 mld zł).(PAP)

bas/ asa/ amac/

bEgMOFYO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)