Notowania

wiadomości
28.03.2011 21:07

Sąd koleżeński PO w Opolu wykluczył Węgrzyna z partii

Regionalny sąd koleżeński PO w Opolu wykluczył w poniedziałek posła Roberta Węgrzyna z partii. Poseł nie wykluczył, że odwoła się do krajowego sądu koleżeńskiego. Wniosek o wyrzucenie Węgrzyna złożyły regionalne władze PO po jego wypowiedzi o gejach i lesbijkach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Regionalny sąd koleżeński PO w Opolu wykluczył w poniedziałek posła Roberta Węgrzyna z partii. Poseł nie wykluczył, że odwoła się do krajowego sądu koleżeńskiego. Wniosek o wyrzucenie Węgrzyna złożyły regionalne władze PO po jego wypowiedzi o gejach i lesbijkach.

"Decyzją regionalnego sądu zostałem wykluczony z członkostwa w Platformie. Jest mi przykro - powiedział Węgrzyn dziennikarzom po opuszczeniu posiedzenia sądu. - Muszę je (orzeczenie) uszanować i zastanowić się, co dalej". Polityk nie wykluczył odwołania się do krajowego sądu koleżeńskiego. Prawo Węgrzyna do takiego odwołania podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik klubu PO Krzysztof Tyszkiewicz.

Węgrzyn relacjonował dziennikarzom, że prosił sąd o zrobienie bilansu jego dokonań. "Żeby na tej wadze położyć nie tylko moją niefortunną wypowiedź, niestosowny żart, do którego się przyznaję, i który nie powinien mieć miejsca, ale, by z drugiej strony tej wagi położyć inne przesłanki - pracę w parlamencie i strukturach PO" - mówił.

Z kolei Jerzy Kozdroń, jeden z pełnomocników Węgrzyna przed sądem, zaznaczył: "W mojej ocenie jest to kara zbyt surowa. Spodziewałem się łagodniejszej".

Według wiceprzewodniczącej regionalnego sądu koleżeńskiego Anny Wolny-Miksy uzasadnienie decyzji sądu, podobnie jak to, kto z jego członków jak głosował, jest tajne.

W lutym w TVN24 pokazano jak Węgrzyn, odpowiadając na pytanie dotyczące legalizacji związków homoseksualnych powiedział: "z gejami to dajmy sobie spokój, ale z lesbijkami, to chętnie bym popatrzył". Jak dodał "natura ludzka i człowiek jest tak skonstruowany, że powinien żyć w związku partnerskim zgodnie z naturą właśnie, to jest pogwałcenie praw natury". Dopytywany o tych, którzy "chcą inaczej", odparł: "to jest jego problem, ale niech się z tym nie obnosi".

Po tej wypowiedzi władze krajowe PO zapowiadały ukaranie posła, ale nie wyrzucenie go z partii. Decyzja o skierowaniu do sądu wniosku o wykluczenie Węgrzyna z PO przeszła natomiast jednogłośnie na posiedzeniu zarządu regionalnego partii. Opolska PO uznała, że Węgrzyn działa na szkodę formacji.

Oprócz wypowiedzi o homoseksualistach, pod uwagę wzięto również m.in. wcześniejsze słowa Węgrzyna o posłance PiS Marzenie Wróbel. Podczas jednego z posiedzeń komisji śledczej ds. nacisków posłowie PO, w tym Węgrzyn, nieświadomi, że mają przed sobą włączone mikrofony, wymieniali się uwagami na temat Wróbel. "A nasza koleżanka dzisiaj będzie na komisji?" - pytał Węgrzyn. "No widzisz, już się zbliża" - odparł szef komisji Andrzej Czuma. Węgrzyn skwitował to słowami: "Jaki kolor ubrała jeszcze, kuźwa!" (posłanka miała tego dnia czerwony żakiet). Komisja Etyki Poselskiej na początku grudnia zwróciła uwagę Węgrzynowi za jego wypowiedzi pod adresem posłanki PiS.

Rzecznik rządu Paweł Graś pytany w TVN24, czy decyzja o wykluczeniu była słuszna, powiedział: "Zapoznamy się z argumentacją. To jest wyraźnie i dość solidny sygnał, który - mam nadzieję - wielu członkom PO da do myślenia".

To była bardzo niepotrzebna, niezręczna i głupia wypowiedź, wycofywał się z niej, tłumaczył i przepraszał poseł Węgrzyn - mówił Graś w "Kropce nad i". - Jedno jest pewne, regionalne struktury doszły do wniosku, że ta wypowiedź jest na tyle karygodna, czy to zachowanie na tyle było szkodzące wizerunkowi partii, że podjęły taką decyzję.

Przypomniał, że premier Donald Tusk już wcześniej wykluczył umieszczenie Węgrzyna na listach PO. "Mówił o tym już pan premier bardzo wyraźnie, że nie widzi takiej możliwości i nie przewiduje kandydowania pana posła Węgrzyna" - zaznaczył Graś. (PAP)

jsz/ son/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz