Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sąd ogłosił upadłość Fabryki Łączników w Radomiu

0
Podziel się

#
dochodzi informacja o ogłoszeniu upadłości spółki
#

bDBwstqZ

# dochodzi informacja o ogłoszeniu upadłości spółki #

15.02. Radom (PAP) - Sąd Rejonowy w Siedlcach wydał, na wniosek zarządu Fabryki Łączników w Radomiu, postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki. Postanowienie jest nieprawomocne - poinformował PAP w środę sekretarz sądowy Robert Konca.

Jeszcze przed południem Piotr Kurkowski, prezes spółki Ferro Masz Invest, która jest większościowym udziałowcem radomskiej fabryki, informował, że wniosek o upadłość dopiero zostanie złożony, prawdopodobnie w tym tygodniu. Kilka godzin później tłumaczył, że nie wiedział o tym, że zarząd Fabryki Łączników zrobił to już wcześniej. Dodał, że w środę otrzymał także informację o odwołaniu z funkcji prezesa spółki Ferro Masz Invest.

bDBwstrb

Przedstawiciele zarządu radomskiej fabryki nie udzielają informacji.

Według Kurkowskiego, trwające od kilku miesięcy negocjacje w sprawie sprzedaży zakładu firmie z Krakowa, nie dawały rezultatów. Jak powiedział PAP, firma, z którą zarząd Fabryki Łączników prowadził rozmowy, proponowała zbyt niską cenę i jej oferta była nie do przyjęcia.

Kurkowski powiedział, że w sytuacji ogłoszenia upadłości, "w pierwszej kolejności zaspokajani są pracownicy". Zakład ma też zobowiązania wobec Skarbu Państwa i gminy.

Od 19 grudnia do 17 lutego w zakładzie jest przymusowy przestój. Dopiero od ubiegłego tygodnia części pracowników fizycznych wypłacono zaległe pensje za grudzień. Zakład ma zablokowane konta bankowe. W Fabryce Łączników pracuje ponad 380 osób.

bDBwstrh

Fabryka Łączników w Radomiu została sprywatyzowana w połowie 2010 r. Wcześniej przynosiła straty i miała wielomilionowe zobowiązania. Ministerstwo Skarbu Państwa podejmowało kilkakrotnie próby sprzedaży fabryki, pierwszą w 2002 r. Dopiero w 2010 r. udało się skutecznie przeprowadzić przetarg. Wygrała go firma Ferro Masz Invest z siedzibą w Warszawie; zapłaciła 80 gr za akcję, czyli za pakiet 85 proc. niecałe 1,5 mln zł. Inwestor zobowiązał się do nieobniżania kapitału zakładowego spółki, utrzymania zatrudnienia i niezbywania tej firmy przez 12 miesięcy.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka MSP Magdalena Kobos, udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki wynosi obecnie 8,48 proc. Zmalał on z 15 proc., ponieważ trwa proces udostępniania akcji pracownikom i wraz z postępowaniem tego procesu udział SP będzie sukcesywnie spadał.

Ministerstwo skarbu nie ma wpływu na decyzje spółki Ferro Masz Invest. "W spółce ustanowiona jest Rada Nadzorcza, która sprawuje stały nadzór nad wszystkimi dziedzinami działalności. Skarb Państwa nie posiada przedstawiciela w czteroosobowej Radzie Nadzorczej" - wyjaśniała Kobos.

Rzeczniczka powiedziała, że na początku lutego Ministerstwo Skarbu Państwa zwróciło się pisemnie do większościowego akcjonariusza z zapytaniem o jego plany odnośnie dalszego funkcjonowania Fabryki Łączników w Radomiu. "Do dziś nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi w tej sprawie" - powiedziała PAP.

bDBwstri

Sąd w Siedlcach był właściwy dla rozpatrzenia wniosku o upadłość firmy - w tym mieście ma główną siedzibę zarząd radomskiej fabryki. (PAP)

ilp/ je/ jra/

bDBwstrC
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)