Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sąd: oświadczenie lustracyjne Marka Jurka - prawdziwe

0
Podziel się

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł w poniedziałek, że kandydat Prawicy
Rzeczypospolitej na prezydenta Marek Jurek złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne -
poinformowała PAP sekcja prasowa sądu.

bEifYIOd

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł w poniedziałek, że kandydat Prawicy Rzeczypospolitej na prezydenta Marek Jurek złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne - poinformowała PAP sekcja prasowa sądu.

Jurek napisał w oświadczeniu, że nie współpracował ze służbami PRL. W uzasadnieniu poniedziałkowego orzeczenia sąd stwierdził - poinformowała sekcja prasowa sądu - że nie było dokumentów, które potwierdzałyby współpracę Jurka z tajnymi służbami PRL.

Procedurę lustracji muszą przejść wszyscy kandydaci na prezydenta urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. Według przepisów, kandydaci na prezydenta RP są lustrowani z urzędu przez sądy okręgowe właściwe dla miejsc ich zamieszkania.

bEifYIOf

Państwowa Komisja Wyborcza rozesłała kandydatom oświadczenia lustracyjne co do ich ewentualnych związków ze służbami specjalnymi PRL. Po otrzymaniu oświadczenia sąd wydaje orzeczenie w I instancji w 21 dni, a w II instancji - w 14 dni. Prawomocny wyrok o złożeniu niezgodnego z prawdą oświadczenia powoduje m.in. pozbawienie danej osoby na lat 10 biernego prawa wyborczego na urząd prezydenta.(PAP)

joko/ mok/ gma/

bEifYIOG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)