Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd: Podsłuchiwanie Amerykanów bez nakazu sądowego nielegalne

0
Podziel się:

Sąd federalny w Kalifornii uznał za nielegalny program elektronicznego
monitorowania telefonów i e-maili Amerykanów bez nakazu sądowego zarządzony za prezydentury
George'a W. Busha w celu wykrywania kontaktów z terrorystami.

Sąd federalny w Kalifornii uznał za nielegalny program elektronicznego monitorowania telefonów i e-maili Amerykanów bez nakazu sądowego zarządzony za prezydentury George'a W. Busha w celu wykrywania kontaktów z terrorystami.

Sędzia Vaughn R. Walker rozpatrywał sprawę podsłuchiwania muzułmańskiej organizacji charytatywnej Al-Haramain i jej dwóch adwokatów, zarządzonego przez administrację Busha po ataku terrorystycznym z 11 września 2001 roku.

Sędzia orzekł, że elektroniczne monitorowanie Al-Haramain naruszyło prawo federalne z 1978 roku - tzw. Ustawę o Obserwacji Obcego Wywiadu (ang. FISA), które nakazuje uzyskanie w takim wypadku nakazu sądowego. Uznał też, że adwokatom należy się odszkodowanie.

Podsłuchy prowadziła Agencja Bezpieczeństwa Narodowego przy Pentagonie. Zarządzono wówczas monitorowanie międzynarodowych telefonów i e-maili tysięcy obywateli amerykańskich w celu wykrycia ich kontaktów z Al-Kaidą.

Administracja Busha utrzymywała, że akcję uzasadniała szczególna sytuacja wojny z terroryzmem, kiedy prezydent - jak twierdził Biały Dom - powinien mieć nadzwyczajne uprawnienia.

Al-Haramain, organizacja mieszcząca się w stanie Oregon i obecnie już nieistniejąca, złożyła w 2006 roku pozew przeciw rządowi do sądu. Rząd argumentował, że pozew należy oddalić, gdyż jego rozpatrzenie grozi ujawnieniem tajemnic państwa.

Administracja prezydenta Baracka Obamy zajęła takie samo stanowisko. Orzeczenie sędziego Walkera stawia ją w kłopotliwym położeniu, gdyż pokrzyżowało starania, aby sprawę wyciszyć.

Program elektronicznego monitorowania telefonów i e-maili bez nakazu sądowego oficjalnie zakończono w roku 2007. W rok później Kongres USA zmodyfikował ustawę FISA z 1978 roku tak, aby zalegalizować po fakcie pewne działania rządu wynikające z tego programu.

Poprzednio tylko raz - w 2006 roku - sąd federalny w Detroit uznał prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego podsłuchy za nielegalne. Tamto orzeczenie zostało jednak unieważnione, gdyż osoby pozywające wtedy rząd nie udowodniły przed sądem, że rzeczywiście były podsłuchiwane.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mmp/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)