Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd Rejonowy w Lublinie zostanie podzielony na dwie jednostki

0
Podziel się:

Lubelski Sąd Rejonowy od nowego roku będzie podzielony na dwie jednostki -
zachodnią i wschodnią. Ta druga będzie miała siedzibę w podlubelskim Świdniku i tam zostaną
przeniesione wydziały gospodarcze lubelskiego sądu.

Lubelski Sąd Rejonowy od nowego roku będzie podzielony na dwie jednostki - zachodnią i wschodnią. Ta druga będzie miała siedzibę w podlubelskim Świdniku i tam zostaną przeniesione wydziały gospodarcze lubelskiego sądu.

"Minister sprawiedliwości wydał już stosowne rozporządzenie dotyczące zniesienia Sądu Rejonowego w Lublinie i powstania dwóch odrębnych jednostek, czyli sądu Rejonowego Lublin Wschód z siedzibą w Świdniku i Sądu Rejonowego Lublin Zachód w Lublinie. Jednostki te będą funkcjonowały od 1 stycznia" - poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie Artur Ozimek.

Ozimek zaznaczył, że obecna sytuacja lokalowa lubelskiego sądu jest bardzo trudna, sąd ten zajmuje kilka budynków w różnych miejscach Lublina.

Wydzielony Sąd Rejonowy Lublin Wschód będzie się mieścił w nowym budynku wybudowanym w Świdniku za ok. 50 mln zł. Jak powiedział Ozimek, jest to budynek nowoczesny, przystosowany do potrzeb sądu. Sekretariaty i pokoje sędziów będą się znajdowały w strefie zamkniętej dla osób postronnych. Oprócz sal rozpraw i poczekalni będą tam czytelnie akt i wyodrębnione przy salach rozpraw specjalne pokoje dla świadków oraz pokoje dla zatrzymanych.

W sądzie Lublin Wschód ma być rozpatrywane około 40 proc. spraw, którymi dotychczas zajmował się lubelski sąd rejonowy. Utworzone tam będą wydziały: cywilny, rodzinny i nieletnich, ksiąg wieczystych oraz dwa karne. Jednostka ta swoją właściwością będzie obejmowała fragment wschodniej części Lublina (w granicach między rzeką Bystrzycą a ul. Męczenników Majdanka) oraz 18 gmin sąsiadujących z Lublinem od wschodu. W sądzie tym będzie pracowało prawie 300 osób, w tym 47 sędziów i 23 referendarzy.

Do jednostki w Świdniku zostaną przeniesione z Lublina wydziały zajmujące się sprawami gospodarczymi, których właściwości terytorialne są szerokie. Wydział ds. gospodarczych obejmuje obszar ośmiu sądów rejonowych na Lubelszczyźnie; wydział ds. upadłościowych i naprawczych - obszar sądu okręgowego w Lublinie; wydział rejestru zastawów - obszar sądów rejonowych należących do okręgów lubelskiego, radomskiego, siedleckiego i zamojskiego; wydział Krajowego Rejestru Sądowego - obszar województwa lubelskiego.

Umieszczenie tych wydziałów w Świdniku - jak tłumaczył Ozimek - wiąże się wykorzystaniem dużych możliwości lokalowych nowego budynku. Rzecznik podkreślił, że dotychczas poszczególne wydziały gospodarcze mieściły się w Lublinie w różnych budynkach. "Osoba, która będzie chciała załatwić jakąś sprawę gospodarczą, będzie teraz miała wszystkie wydziały w jednym miejscu" - zaznaczył Ozimek.

Dodał, że w perspektywie dwóch lat planowana jest pełna informatyzacja wydziałów rejestrowych, która umożliwi uzyskiwanie informacji z KRS drogą internetową, bez konieczności przychodzenia do sądu.

Sądowi Rejonowemu Lublin Zachód podlegać będzie obszar większości miasta Lublina oraz dwóch gmin - Jastków i Konopnica. W jednostce tej zatrudnionych będzie łącznie blisko 500 osób, w tym 79 sędziów i 36 referendarzy. W strukturze sądu rejonowego Lublin Zachód pozostanie tzw. e-sąd, czyli wydział, w którym prowadzone jest elektroniczne postępowanie upominawcze. (PAP)

ren/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)