Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd: uchwała radnych Szczecina ws. opłat za odpady nieważna

0
Podziel się:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie stwierdził, że uchwała Rady
Miasta Szczecina w sprawie opłat za odpady jest nieważna - poinformowała w czwartek rzeczniczka
Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie stwierdził, że uchwała Rady Miasta Szczecina w sprawie opłat za odpady jest nieważna - poinformowała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz.

Jak dodała, sąd tym samym stwierdził, że skarga prokuratorska na ten akt prawny była zasadna, a uchwała rażąco narusza prawo. Prokurator zaskarżył m.in. przepisy, które nie pozwalały mieszkańcom na niższe opłaty za segregowanie odpadów.

Wyrok jest nieprawomocny.

Jednocześnie sąd orzekł, że do czasu uprawomocnienia się wyroku uchwała nie może być wykonywana.

Jak poinformowano PAP w magistracie, miasto czeka na pisemne uzasadnienie wyroku. Później zdecyduje, czy wystąpi o jego kasację.

"Sąd w całości podzielił stanowisko prokuratora uznając, iż zaniechanie ustalenia - wbrew obowiązującej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - niższej stawki opłaty w przypadku, gdy odpady komunalne są zbierane i przekazywane przez właścicieli nieruchomości w sposób selektywny, stanowi rażące naruszenie prawa" - powiedziała Wojciechowicz.

Prokurator okręgowy w Szczecinie skierował w styczniu br. do WSA skargę na uchwałę rady miasta w sprawie opłat za odpady komunalne z 2007 r. Według prokuratury przepisy, które nie pozwalają mieszkańcom selekcjonującym odpady na niższe opłaty za ich wywóz, naruszają prawo.

Główny zarzut skargi dotyczył zaniechania przez radnych ustalenia niższej stawki opłaty w przypadku, gdy odpady komunalne są zbierane i przekazywane przez właścicieli nieruchomości w sposób selektywny. Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości w gminach opłata powinna być w takich przypadkach niższa.

Ustalone uchwałą górne stawki opłat nie zawierały podatku VAT, co jest także sprzeczne z prawem.

W przypadku uprawomocnienia się orzeczenia wywoła ono skutki od daty uchwalenia tego aktu prawnego. Ci, którzy selekcjonowali odpady, a nie płacili mniej za ich wywóz, będą mogli domagać się zwrotu pieniędzy.

Prokurator skierował skargę do sądu, ponieważ Rada Miasta Szczecina przez pół roku nie rozpoznała wniosku prokuratora w sprawie uchylenia uchwały.

"Czekamy na pisemne uzasadnienie orzeczenia sądu. Po zapoznaniu się z nim zdecydujemy, czy wystąpimy o kasację wyroku" - powiedział PAP Tomasz Klek z biura prasowego urzędu miasta.

Dodał, że jeszcze w tym roku będą kompleksowo wprowadzane zmiany dotyczące gospodarowania odpadami, w oparciu o nowe przepisy, które weszły w życie w styczniu tego roku.

Zmiany polegają m.in. na tym, że gmina stanie się właścicielem odpadów i samodzielnie zorganizuje cały system gospodarki odpadami, w tym prowadzenie selektywnej zbiórki śmieci - wyjaśnił.

Poinformował, że do końca br. będą przyjmowane nowe uchwały związane z gospodarką odpadami, które mają dostosować prawo lokalne do nowej ustawy. "Nie chcieliśmy wprowadzać zmian +na chwilę+ w oparciu o stare przepisy. Takie wyjaśnienia przekazaliśmy prokuraturze" - powiedział.

Podkreślił, że miasto zorganizowało system punktów selektywnej zbiórki odpadów, z których mieszkańcy mogą korzystać za darmo. Na terenie Szczecina jest 150 ogólnodostępnych pojemników do segregacji odpadów i sześć punktów, do których można dostarczać większe tzw. odpady problemowe.(PAP)

epr/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)