Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd ukarał o. Rydzyka grzywną za nielegalną zbiórkę pieniędzy

0
Podziel się:

Sąd Rejonowy w Toruniu w piątek ukarał dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza
Rydzyka karą 3,5 tysiąca złotych grzywny za prowadzenie publicznej zbiórki pieniędzy bez wymaganego
zezwolenia.

Sąd Rejonowy w Toruniu w piątek ukarał dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka karą 3,5 tysiąca złotych grzywny za prowadzenie publicznej zbiórki pieniędzy bez wymaganego zezwolenia.

W ocenie sądu o. Rydzyk dopuścił się wykroczenia, wzywając od 14 maja do 12 listopada 2009 r. w komunikatach emitowanych na antenie rozgłośni do wpłat na finansowanie Telewizji Trwam, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz wierceń geotermalnych, które prowadziła fundacja Lux Veritas.

Dyrektor Radia Maryja - oprócz grzywny - został obciążony opłatą sądową w wysokości 350 złotych, a także kwotą 100 złotych za wydatki postępowania.

Drugi z obwinionych, o. Piotr Andrukiewicz z zespołu Radia Maryja, któremu zarzucono prowadzenie nielegalnej zbiórki od maja do października, został uniewinniony.

Z wnioskiem o ukaranie do sądu wystąpiła Komenda Miejska Policji, do której zawiadomienie o popełnieniu wykorzenia skierował Rafał Maszkowski, od lat prywatnie monitorujący toruńską rozgłośnię.

Proces toczył się pod nieobecność ojców Rydzyka i Andrukiewicza, a reprezentowali ich adwokaci. Odbyły się dwie rozprawy, w czasie których m.in. odczytano pisma z wyjaśnieniami obwinionych i otworzono nagrania radiowe. Obaj redemptoryści nie przyznali się do prowadzenia zbiórki publicznej i wskazywali, że za pośrednictwem komunikatów jedynie informowali słuchaczy o różnych sprawach.

Oskarżyciel publiczny, policjant st. aspirant Marcin Czekała wnosił o ukaranie o. Rydzyka grzywną w wysokości tysiąca złotych i umorzenie sprawy w stosunku do o. Andrukiewicza z powodu przedawnienia czynu. Obrońcy Krystyna Kosińska i Waldemar Kosiński żądali uniewinnienia zakonników.

Sąd zdecydował o ukaraniu o. Rydzyka i uniewinnieniu o. Andrukiewicza. W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Krzysztof Dąbkiewicz podkreślił, że o. Rydzyk jako kierujący jednoosobowo rozgłośnią odpowiadał za całokształt materiałów emitowanych na antenie, decydował o ich publikacji, a także sam w trakcie audycji zachęcał do wpłat na finansowanie uczelni.

Sędzia m.in. przytoczył fragment wypowiedzi o. Rydzyka o wierceniach geotermalnych: "nie możemy ogłaszać zbiórki, podawać konta, bo jeszcze nas o coś posądzą, ale mądremu dość..."

W przypadku o. Andrukiewicza sędzia wskazał, że zarzuty we wniosku o ukaranie w większości nie znalazły odzwierciedlenia w rozpatrywanych nagraniach i w zasadzie był jedynie lektorem odczytującym komunikaty.

Wyrok jest nieprawomocny. Obrońcy zapowiedzieli apelację.

Po ogłoszeniu wyroku mecenas Waldemar Kosiński krytycznie ocenił argumentację sędziego. Jego zdaniem sędzia w ustnym uzasadnieniu skoncentrował się na sprawach bezspornych, a zapomniał o wskazaniu dowodów, jakie wypełniły znamiona czynu zabronionego.

Zupełnie odmiennego zadnia był składający zawiadomienie o wykroczeniu Maszkowski. "Stała się rzecz niebywała, doszło do ukarania za naruszenie prawa. Dotychczas była taka praktyka, że niektóre osoby stały ponad prawem. Sąd podszedł do sprawy z dużą starannością. Zapadł wyrok wyważony i stanowczy, będzie trudno go podważyć" - powiedział dziennikarzom. (PAP)

rau/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)