Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sąd uznał radnego i b. posła za winnego bicia dzieci z domu dziecka

0
Podziel się

Sąd Rejonowy w Sanoku (Podkarpackie) uznał w czwartek, że wiceprzewodniczący
rady powiatu sanockiego i były poseł SLD Marian Kawa jest winny naruszenia nietykalności cielesnej
trójki wychowanków sanockiego domu dziecka. Wymierzył mu karę 3 tys. zł grzywny. Kawa pracował w
tej placówce jako wychowawca.

bEiBawAB

Sąd Rejonowy w Sanoku (Podkarpackie) uznał w czwartek, że wiceprzewodniczący rady powiatu sanockiego i były poseł SLD Marian Kawa jest winny naruszenia nietykalności cielesnej trójki wychowanków sanockiego domu dziecka. Wymierzył mu karę 3 tys. zł grzywny. Kawa pracował w tej placówce jako wychowawca.

Wyrok nie jest prawomocny. Obrona zapowiedziała apelację.

W mowie końcowej obrońca oskarżonego wnioskował o jego uniewinnienie, argumentując to brakiem dowodów na winę (część wychowanków w czasie procesu wycofała się ze swoich wcześniejszych obciążających zeznań). Natomiast prokurator domagał się 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz pięcioletni zakaz pracy z dziećmi.

bEiBawAD

Kawa został oskarżony o bicie czwórki dzieci, jednak w przypadku jednego z wychowanków - zdaniem sądu - nie było na to dowodów.

Oskarżony nie chciał ochrony wizerunku i danych osobowych, uważając, że akt oskarżenia jest wynikiem celowego działania dyrekcji placówki, by go zdyskredytować jako nauczyciela.

Prokuratura zarzuciła oskarżonemu, że jako wychowawca pracujący w tej placówce miał popychać czwórkę nieletnich podopiecznych sanockiego domu dziecka oraz bić je po twarzy. Miało do tego dojść w sierpniu i we wrześniu 2008 r. Poszkodowane dzieci opisały te praktyki w oświadczeniach, które stały się podstawą do wszczęcia śledztwa.

Podczas procesu, który był częściowo jawny, oskarżony złożył obszerne wyjaśnienia. Przekonywał w nich, że zarzuty wobec niego oraz dokumenty, które te zarzuty miały potwierdzać, zostały spreparowane. Swoje wyjaśnienia Kawa spisał na 50 stronach, które odczytał w sądzie. Proces został utajniony w części bezpośrednio dotyczącej wychowanków.(PAP)

bEiBawAJ

api/ itm/ bk/

bEiBawBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)