Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd w Szczecinie ukarał za wyłudzenie 430 razy poświadczenia nieprawdy

0
Podziel się:

Kobieta, która przez trzy lata zgłosiła fikcyjny pobyt czasowy w swoim
mieszkaniu w sumie 430 cudzoziemców, wyłudziła 430 razy poświadczenie nieprawdy w dokumentach i
dlatego musi ponieść karę odpowiednią do skali przestępstwa - orzekł Sąd Okręgowy w Szczecinie.

Kobieta, która przez trzy lata zgłosiła fikcyjny pobyt czasowy w swoim mieszkaniu w sumie 430 cudzoziemców, wyłudziła 430 razy poświadczenie nieprawdy w dokumentach i dlatego musi ponieść karę odpowiednią do skali przestępstwa - orzekł Sąd Okręgowy w Szczecinie.

Kobieta pracowała w szkole nauki jazdy i w latach 2004 - 2007 zgłosiła pobyt czasowy 430 cudzoziemców, którzy zamierzali uczestniczyć w kursach nauki jazdy i przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Dzięki temu mogli oni płacić niższe opłaty za kursy.

W trakcie postępowania kobieta twierdziła, że wszyscy są jej znajomymi i albo u niej mieszkali, albo przynajmniej mieli tu swoje rzeczy. Okazało się jednak, że osoby te nigdy u niej nie przebywały, nawet ich nie znała, a mieszkanie, w którym mieli rzekomo przebywać, było tak małe, że niemożliwe byłoby zamieszkiwanie nawet kilku z nich.

W lutym tego roku Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum uznał, że kobieta dopuściła się przestępstwa - wyłudziła podstępnie od urzędników urzędu miasta poświadczenie nieprawdy w dokumentach, a wina i stopień społecznej szkodliwości tego przestępstwa jest znaczny. Z tego powodu sąd wymierzył kobiecie karę pół roku pozbawienia wolności, której wykonanie zawiesił warunkowo na dwa lata. Orzekł też grzywnę.

Obrońca kobiety złożył apelację od tego wyroku, ale kilka dni temu Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał ją bezzasadną (sygn. IV Ka 674/13). Sąd zwrócił uwagę na fakt, że kobieta nie zgłosiła jednorazowo jednej lub kilku osób, ale dopuściła się procederu trwającego trzy lata.

"Najbardziej typowe przestępstwa z art. 272 kodeksu karnego dotyczą jakiegoś jednorazowego zachowania, w czasie którego dochodzi do wyłudzenia poświadczenie nieistniejącej lub nieprawdziwej okoliczności. Tymczasem oskarżona takie działania podejmowała 430 razy" - stwierdził sąd. Z tego powodu sąd uznał, że stopień społecznej szkodliwości jej czynu jest bardzo duży, a wymierzona kobiecie kara pół roku pozbawienia wolności, i to w zawieszeniu, nie była niewspółmiernie surowa.

Zgodnie z art. 272 kodeksu za wyłudzenie poświadczenia nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. (PAP)

kjed/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)