Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd wyłączył oskarżonego Skórę z procesu o stan wojenny

0
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Warszawie wyłączył w piątek z
procesu o wprowadzenie w 1981 r. stanu wojennego oskarżonego b.
wiceministra sprawiedliwości Tadeusza Skórę. Powodem jest
nieuchylenie temu sędziemu w stanie spoczynku immunitetu
sędziowskiego.

Sąd Okręgowy w Warszawie wyłączył w piątek z procesu o wprowadzenie w 1981 r. stanu wojennego oskarżonego b. wiceministra sprawiedliwości Tadeusza Skórę. Powodem jest nieuchylenie temu sędziemu w stanie spoczynku immunitetu sędziowskiego.

IPN twierdzi, że nie musiał o to występować - sąd uznał inaczej.

W piątek sąd ogłosił, że Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdziło oficjalnie, iż Skóra jest od 1998 r. sędzią w stanie spoczynku Sądu Okręgowego w Lublinie. Sędzia Ewa Jethon spytała wtedy prokuratora IPN, czy wystąpił do odpowiedniego sędziowskiego sądu dyscyplinarnego o uchylenie immunitetu sędziowskiego Skóry.

"Nie wystąpiliśmy z takim wnioskiem, bo w chwili czynu oskarżony nie korzystał z ochrony immunitetu jako urzędnik ministerstwa" - odpowiedział prok. Piotr Piątek. Dodał, że zdaniem oskarżenia, nieuchylenie immunitetu nie jest przeszkodą w osądzeniu Skóry.

On sam oświadczył sądowi, że w ministerstwie pracował jako tzw. sędzia delegowany. Dodał, że nie wnosi o wyłączenie czy umorzenie jego sprawy z powodu nieuchylenia mu immunitetu. "Chce się wybronić przed postawionym mi zarzutem zbrodni komunistycznej, a status sędziego w stanie spoczynku nie może mi w tym przeszkodzić" - oświadczył.

Sąd uznał jednak, że także sędziego w stanie spoczynku chroni immunitet - niezależnie od tego, czy w czasie zarzucanego czynu był sędzią oraz niezależnie od woli samego sędziego. Sąd stwierdził, że IPN powinien był już w czasie stawiania Skórze zarzutów mieć zgodę na uchylenie mu immunitetu.

Nieuchylenie go sąd uznał za "negatywną przesłankę procesową", powodującą "prawną niedopuszczalność postępowania" wobec Skóry. Będzie on mógł być sądzony - i to oddzielnie od innych oskarżonych - dopiero po prawomocnym uchyleniu jego immunitetu przez sąd dyscyplinarny. Musiałby o to wystąpić pion śledczy IPN.

Decyzji sądu nie można zaskarżyć. Skóra opuścił salę sądu.

W piątek składanie wyjaśnień kontynuuje inny oskarżony - b. szef PZPR Stanisław Kania.

W procesie zostało już tylko sześcioro oskarżonych: b. szef PZPR, b. premier i b. szef MON gen. Wojciech Jaruzelski, b. szef MSW gen. Czesław Kiszczak, Kania, dwaj generałowie i wiceszefowie MON Tadeusz Tuczapski i Florian Siwicki oraz Eugenia Kempara, b. członek Rady Państwa PRL. Pierwotnie IPN oskarżył w sprawie 9 osób, ale jedna osoba zmarła, a sprawę chorego innego podsądnego sąd wyłączył już wcześniej.

Pion śledczy IPN oskarżył Skórę o przekroczenie uprawnień i podżeganie w grudniu 1981 r. Rady Państwa do uchwalenia dekretów o stanie wojennym wbrew konstytucji PRL - bo podczas sesji Sejmu. Grozi za to do 3 lat więzienia. (PAP)

sta/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)