Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sadownicy protestowali przeciwko niskim cenom skupu wiśni

0
Podziel się:

Około 60 rolników z powiatu grójeckiego
protestowało w poniedziałek przed ministerstwem rolnictwa
przeciwko niskim cenom skupu wiśni. Z sadownikami spotkał się
minister rolnictwa Marek Sawicki.

Około 60 rolników z powiatu grójeckiego protestowało w poniedziałek przed ministerstwem rolnictwa przeciwko niskim cenom skupu wiśni. Z sadownikami spotkał się minister rolnictwa Marek Sawicki.

Rolnicy wystosowali petycję do szefa resortu rolnictwa, w której domagają się podjęcia skutecznych działań, mających na celu wyeliminowanie możliwości kupowania przez zakłady przetwórcze owoców poniżej kosztów ich wytwarzania.

Przetwórcy proponują 1 zł za kg wiśni w klasie ekstra z dostawą do zakładu i 0,8 zł za kg przy skupie owoców na koncentrat. Według Związku Sadowników RP, koszt produkcji kilograma owoców wynosi ok. 1,8 zł.

Sadownicy chcą też uproszczenia procedur przy zatrudnianiu pracowników sezonowych oraz utworzenia niezależnego laboratorium do badania środków ochrony roślin.

Minister Sawicki, który spotkał się z przedstawicielami protestujących, podkreślił, że w sprawie współpracy między rolnikami a przetwórcami konieczne są rozwiązania systemowe.

Sawicki zaznaczył, że w tym sezonie cen skupu wiśni nie można zmienić, gdyż minister nie może nakazać firmom przetwórczym płacenia wyższych stawek.

Poinformował, iż uzgodnił już z zakładami przetwórczymi, że w najbliższym czasie zostanie wypracowana umowa kontraktacyjna, która określi minimalną i maksymalną cenę skupu owoców.

Sawicki zapowiedział ponadto, że jeszcze w sierpniu będą wprowadzone zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Mają one polegać na przesunięciu środków na pomoc dla grup producenckich, tak by zrzeszeni w nich rolnicy mieli możliwość, bez dodatkowych obciążeń podatkowych, tzw. pierwszego przetwórstwa (zamrażanie, uzyskiwanie soku) lub ich przechowywania (np. poprzez budowę chłodni).

Wcześniej Sawicki spotkał się z przedstawicielami Związku Sadowników RP. Według Ryszarda Kazimierczaka reprezentującego tę organizację nie ma żadnych pozytywnych rezultatów rozmów. Podkreślił on, że producenci wiśni są bezradni, a ceny dyktują przetwórcy. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)