Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Salwador obchodzi 33. rocznicę zamordowania arcybiskupa Romero

0
Podziel się:

Społeczeństwo Salwadoru obchodzi od czwartku 33. rocznicę
zamordowania katolickiego arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero. Został zastrzelony przy ołtarzu
nazajutrz po tym, gdy wezwał wojsko, aby zaprzestało strzelania do przeciwników politycznych.

Społeczeństwo Salwadoru obchodzi od czwartku 33. rocznicę zamordowania katolickiego arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero. Został zastrzelony przy ołtarzu nazajutrz po tym, gdy wezwał wojsko, aby zaprzestało strzelania do przeciwników politycznych.

Biskup, którego pamięć jest czczona w wielu krajach Ameryki Łacińskiej, zginął od strzału snajpera 24 marca 1980 roku, jednak tegoroczne obchody rocznicy jego śmierci przyspieszono, aby nie kolidowały ze świętem Niedzieli Palmowej.

W pogrzebie abpa Romero, nominowanego na krótko przed śmiercią do Pokojowej Nagrody Nobla, uczestniczyło ponad milion ludzi.

Wkrótce po zamachu na arcybiskupa w Salwadorze rozgorzała wojna domowa między reżimem wojskowym a lewicową partyzantką. Trwała 12 lat - do 1992 r. Zginęło w niej ponad 80 000 ludzi.

Jan Paweł II podczas podróży do siedmiu krajów Ameryki Środkowej w marcu 1983 roku modlił się w katedrze w stolicy Salwadoru przy ołtarzu, obok którego pochowano zamordowanego arcybiskupa. Wojsko utworzyło kordon wokół świątyni, aby zatrzymać wiernych w odległości pół kilometra od niej. Nad katedrą przez cały czas krążyły wojskowe śmigłowce, zagłuszając słowa modlitwy Jana Pawła II, tak iż nie mogli ich dosłyszeć nawet towarzyszący papieżowi nieliczni dziennikarze, którym pozwolono wejść do świątyni.

W Watykanie rozpoczął się w 1994 r. proces beatyfikacyjny abpa Romero.

Obecny prezydent Salwadoru, Mauricio Funes z lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Martiego, był pierwszym, który poprosił w imieniu państwa salwadorskiego o przebaczenie za morderstwo popełnione na arcybiskupie. Zbrodnia ta nie została dotąd ukarana.

Utworzona po wojnie domowej Komisja Prawdy, która badała zbrodnie popełnione podczas wojny, wskazała Roberto D'Aubuissona, nieżyjącego już przywódcę wojskowego, założyciela partii Nacjonalistyczny Sojusz Republikański (ARENA), która rządziła w Salwadorze przez 20 lat (1989-2009), jako jednego z głównych winowajców zabójstwa arcybiskupa. (PAP)

ik/ mc/

13413832

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)