Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Samaras: Grecja wyjdzie z recesji już w przyszłym roku

0
Podziel się

Premier Grecji Antonis Samaras wyraził w sobotę przekonanie, że jego
kraj wyjdzie z recesji w 2014 roku. Ocenił też, że tegoroczny spadek gospodarczy będzie mniejszy
niż 4,2 proc. prognozowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską.

bEpUYCtN

Premier Grecji Antonis Samaras wyraził w sobotę przekonanie, że jego kraj wyjdzie z recesji w 2014 roku. Ocenił też, że tegoroczny spadek gospodarczy będzie mniejszy niż 4,2 proc. prognozowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską.

Przemawiając na otwarciu międzynarodowych targów w Salonikach Samaras zapewnił, że do 2020 roku gospodarka grecka wróci na poziom sprzed kryzysu lub osiągnie wyższy.

Oświadczył, że zakończono większość przedsięwzięć mających na celu wyjście kraju z sześcioletniej recesji i że w 2013 roku, pomijając spłaty długu, dochody w budżecie państwa przewyższą wydatki.

bEpUYCtP

Samaras wyjaśnił, że opiera swój optymizm na mniejszym niż przewidywano spadku PKB w pierwszej połowie 2013 roku oraz na rekordowym wzroście liczby turystów w Grecji. Napływ turystów może zasilić gospodarkę bezpośrednio 11 miliardami euro, a pośrednio 30 miliardami - powiedział premier.

Wskazał, że Grecja wywiązała się ze swych zobowiązań dotyczących zmniejszenia deficytu budżetowego, a nawet zrobiła więcej niż oczekiwano. Teraz pożyczkodawcy Grecji muszą ze swej strony zmniejszyć obciążenia w spłacie długu - dodał.

Samaras obiecał też działania na rzecz inwestycji zagranicznych w Grecji, walkę z biurokracją, niepłaceniem podatków i korupcją, a także zwiększenie bezpieczeństwa w kraju.

UE i MFW przewidują, że w tym roku grecka gospodarka skurczy się o 4,2 proc., jednak Samaras oświadczył, że spadek będzie "niższy niż prognozowany" - podaje portal BBC News.

bEpUYCtV

Od 2008 roku Grecja przeżyła spadek gospodarczy na poziomie 23 proc. PKB. Otrzymała dwa pakiety pożyczek od strefy euro, MFW i Europejskiego Banku Centralnego w łącznej wysokości ok. 240 mld euro. (PAP)

awl/ ap/

14531784 int.

bEpUYCuq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)