Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Samolot napędzany energią słoneczną zakończył lot

0
Podziel się

Eksperymentalny samolot Solar Impulse, napędzany energią słoneczną,
bezpiecznie wylądował w czwartek rano po rekordowym, 26-godzinnym locie próbnym.

bEgLeEMR

Eksperymentalny samolot Solar Impulse, napędzany energią słoneczną, bezpiecznie wylądował w czwartek rano po rekordowym, 26-godzinnym locie próbnym.

Uwieńczona powodzeniem próba przybliża maszynę do ostatecznego celu okrążenia kuli ziemskiej wyłącznie przy użyciu energii słonecznej.

Ważący 1600 kg samolot, o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 63 metry, wylądował o godz. 9 w bazie w Payerne, około 30 km na południowy zachód od Berna.

bEgLeEMT

Załoga maszyny powiedziała, że 12 tys. ogniw słonecznych w samolocie zdołało zmagazynować w ciągu dnia wystarczającą ilość energii, by kontynuować lot nocą.

Czterosilnikowy prototyp pilotował były pilot myśliwców, Szwajcar Andre Borschberg. Samolot leciał z prędkością 50 km na godzinę, a maksymalna wysokość lotu wynosiła 8700 metrów.

Samolot zaprojektowany przez inicjatora eksperymentu Bertranda Piccarda, 7 kwietnia odbył swój pierwszy lot, który trwał półtorej godziny. Był to pierwszy z serii lotów próbnych, które mają zakończyć się w ciągu trzech lat lotem dookoła świata. (PAP)

mw/ ap/

bEgLeEMZ

6578714 6578753 arch.

bEgLeENu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)