Notowania

wiadomości
29.01.2014 11:49

Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego przekazał 100 tys. zł dla Ukrainy

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zdecydował w środę o przekazaniu 100 tys. zł na zakup artykułów medycznych dla poszkodowanych w manifestacjach na Ukrainie - poinformowało biuro prasowe marszałka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zdecydował w środę o przekazaniu 100 tys. zł na zakup artykułów medycznych dla poszkodowanych w manifestacjach na Ukrainie - poinformowało biuro prasowe marszałka.

Wicemarszałek województwa Jarosław Słoma podkreślił w rozmowie z PAP, że 100 tys. zł od samorządu warmińsko-mazurskiego ma być przeznaczone na zakup lekarstw, materiałów opatrunkowych i wyposażenia apteczek dla uczestników demokratycznych manifestacji na Ukrainie.

Według biura prasowego marszałka woj. warmińsko-mazurskiego samorząd regionu w sprawie tego, do kogo konkretnie ma trafić pomoc, jest w kontakcie z polskim konsulem na Ukrainie Rafałem Wolskim, który przez kilka lat był dyrektorem departamentu współpracy międzynarodowej w olsztyńskim Urzędzie Marszałkowskim. "Konsul na naszą prośbę sprawdza, z kim najlepiej się kontaktować w sprawie konkretnych zakupów, czy z ukraińskim ministerstwem zdrowia czy ze specjalnym ośrodkiem koordynacyjnym przy ministerstwie spraw zagranicznych. Zależy nam, żeby dobrze rozpoznać potrzeby i kupić rzeczy, które są niezbędne" - mówił Słoma.

Zbiórkę darów rzeczowych dla manifestantów prowadzą też parafie grekokatolickie w regionie. Jak powiedział PAP szef olsztyńskiego Związku Ukraińców w Polsce Stefan Migus, dary te zostaną przekazane innym organizacjom. "Dowiezienie ich dla potrzebujących manifestantów to skomplikowana sprawa, są z tym kłopoty, dlatego przekażemy te dary innym organizacjom, które mają lepsze możliwości dotarcia z nimi do potrzebujących" - wyjaśnił Migus.

W woj. warmińsko-mazurskim mieszka kilkanaście tysięcy Ukraińców, są to głównie potomkowie ludzi przesiedlonych na te tereny w 1947 roku w ramach Akcji "Wisła". Ukraińcy mają w Warmińsko-Mazurskiem kilka szkół z wykładowym ukraińskim (w Górowie Iławeckim i Bartoszycach), zbudowali wiele cerkwi, organizują festyny i imprezy popularyzujące ukraińską kulturę i tradycję. (PAP)

jwo/ son/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz