Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Samorządowcy: Droga ekspresowa S1 powinna przebiegać przez Małopolskę

0
Podziel się:

Przedstawiciele władz Małopolski i Śląska zarekomendowali wariant drogi
ekspresowej S1 od Mysłowic do Bielska-Białej (woj. śląskie), który zakłada jej przebieg przez
Małopolskę. Uwzględnia on m.in. ochronę byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Przedstawiciele władz Małopolski i Śląska zarekomendowali wariant drogi ekspresowej S1 od Mysłowic do Bielska-Białej (woj. śląskie), który zakłada jej przebieg przez Małopolskę. Uwzględnia on m.in. ochronę byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody małopolskiego Małgorzata Woźniak, podczas spotkania z udziałem wojewodów małopolskiego i śląskiego oraz władz samorządowych obu regionów, udało się doprowadzić do wspólnego stanowiska w sprawie przebiegu drogi.

Zarekomendowali oni przebieg trasy S1 na odcinku pomiędzy węzłem "Kosztowy II" w Mysłowicach a węzłem "Suchy Potok" w Bielsku-Białej, z wariantem uwzględniającym przebieg drogi przez m.in. Oświęcim i Brzeszcze w Małopolsce.

"Ten wariant jest najbardziej korzystny pod względem społecznym, uwzględnia też konieczność ochrony obozu Auschwitz-Birkenau" - ocenił wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

Według członka zarządu województwa małopolskiego Marka Sowy, rekomendowany wariant VI przebiegu trasy nie oddziałuje negatywnie na obszary "Natura 2000" oraz inne tereny cenne przyrodniczo, w przeciwieństwie do wariantu V, przy którym konieczne jest wycięcie fragmentu Puszczy Pszczyńskiej.

Dodał, że małopolskie miasta: Oświęcim i Brzeszcze, przez które ma przebiegać S1, są już gotowe na inwestycję: przeprowadzono konsultacje społeczne, w planach zagospodarowania jest miejsce dla nowej drogi.

Ostateczny przebieg drogi będzie mógł zostać ustalony po przeprowadzeniu oceny oddziaływania na środowisko. Inwestor przedsięwzięcia, czyli katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) preferował do tej pory wariant przebiegu planowanej trasy, omijający powiat oświęcimski, a tym samym Małopolskę.

Droga ekspresowa S1 ma połączyć Pyrzowice (autostrada A1) z granicą polsko-czeską w Cieszynie-Boguszowicach i drogą ekspresową R48 w Czechach. Częścią drogi jest wschodnia obwodnica Górnośląskiego Ośrodka Przemysłowego. Część odcinków tej trasy już powstało.(PAP)

rgr/ drag/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)