Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samorządowcy skarżą się na brak środków na podwyżki dla nauczycieli

0
Podziel się:

Każda podwyżka dla nauczycieli powoduje
niedobór środków w kasach samorządowych - powiedział w piątek w
Warszawie przewodniczący Związku Miast Polskich (ZMP) Ryszard
Grobelny. Uczestniczył on w XX Ogólnopolskiej Konferencji Wójtów,
Burmistrzów, Prezydentów, Starostów i Marszałków.

Każda podwyżka dla nauczycieli powoduje niedobór środków w kasach samorządowych - powiedział w piątek w Warszawie przewodniczący Związku Miast Polskich (ZMP) Ryszard Grobelny. Uczestniczył on w XX Ogólnopolskiej Konferencji Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów, Starostów i Marszałków.

"Samorządy nie dostają pełnych środków na podwyżkę w związku z tym poziom niedofinansowania oświaty rośnie" - ocenił Grobelny.

Według wstępnych szacunków gmin na podwyżki dla nauczycieli brakuje około 1,5 mld. zł.

Szef ZMP uważa, że problemem w finansowaniu oświaty jest brak standardów zatrudnienia nauczycieli, czyli określeniu w przepisach jak liczne mają być klasy z czego wynika, ilu w szkole powinno być zatrudnionych nauczycieli. "Bez standardów nie można zapewnić właściwego funkcjonowania oświaty" - stwierdził Mariusz Poznański ze Związku Gmin Wiejskich RP.

Podczas konferencji rozmawiano też o planowaniu przestrzennym. W opinii samorządowców, konieczne jest zastąpienie w procesie planowania przestrzennego decyzji administracyjnych, aktami prawnymi.

Uczestnicy spotkania odnieśli się krytycznie do reformy finansów publicznych, którą przedstawiła wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska. W ocenie samorządowców, w ramach reformy należałoby zlikwidować fundusze i agencje rządowe, które w tej chwili gospodarują na terenach poszczególnych samorządów, np. Agencję Mienia Wojskowego. "Tych agencji jest sporo, one stanowią wyłom w gospodarowaniu środkami publicznymi" - podkreślił szef ZMP.

Poza tym - mówił Grobelny - system zadłużania samorządów powinien być bardziej usprawniony i jednocześnie powinien pozwalać samorządom korzystać z możliwości rozwojowych także tych, które są wspierane przez UE.

Innym tematem konferencji była decentralizacja zadań publicznych. Samorządowcy chcą, by przekazać im kompetencje w zakresie zarządzania terenami b. PGR-ów, czy przedsiębiorstw państwowych. Postulują też likwidację Agencji Nieruchomości Rolnych i przekazanie jej kompetencji samorządom powiatowym. (PAP)

stk/ la/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)