Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samorządowcy z Mazowsza szkolili się jak przeciwdziałać e- wykluczeniu

0
Podziel się:

Jak opracować programy przeciwdziałające
wykluczeniu cyfrowemu, jak przygotować odpowiedni program i
wypełnić wniosek o dofinansowanie projektu - tego na specjalnych
warsztatach uczyli się w czwartek w Warszawie mazowieccy
samorządowcy.

Jak opracować programy przeciwdziałające wykluczeniu cyfrowemu, jak przygotować odpowiedni program i wypełnić wniosek o dofinansowanie projektu - tego na specjalnych warsztatach uczyli się w czwartek w Warszawie mazowieccy samorządowcy.

Szkolenie dotyczące przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznego przygotowało MSWiA. Ma ono związek z naborem wniosków o dofinansowanie "Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka" w ramach projektu Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eIncusion", który ruszył 16 czerwca.

Od tego czasu samorządy lub konsorcja samorządów i organizacji pozarządowych mogą przedstawiać swoje projekty, dzięki którym będą mogli zapewnić sprzęt komputerowy i dostęp do internetu najbiedniejszym mieszkańcom swoich regionów.

Na projekty złożą się: dotacja całkowicie lub częściowo pokrywająca koszty dostępu do internetu, sprzęt oraz oprogramowanie konieczne do korzystania z sieci oraz szkolenie dla osób mających korzystać z dostarczonych komputerów.

Grupą docelową, do której skierowany jest program są gospodarstwa domowe, które otrzymują wsparcie pomocy społecznej lub upoważnione do otrzymywania świadczeń rodzinnych.

"Odbiorcy ostateczni będą pochodzili z określonej grupy. Ta grupa to gospodarstwa domowe uprawnione do korzystania z pomocy społecznej, z systemu świadczeń rodzinnych, są to dzieci i młodzież ucząca się w trudnej sytuacji materialnej oraz są to osoby niepełnosprawne" - mówił na czwartkowym spotkani z dziennikarzami Tomasz Napiórkowski z Departamentu Informatyzacji w MSWiA.

Pieniądze na utrzymanie łącza internetowego będą przyznawane maksymalnie na trzy lata. Jednak samorząd, który zdecyduje się wprowadzać ten program będzie musiał zapewnić jego kontynuację przez kolejne 5 lat. Oznacza to, że gospodarstwo domowe, które będzie beneficjentem projektu będzie miało zapewniony dostęp do sieci przez 8 lat.

Na realizację programu tylko w tym roku przeznaczonych jest 31 mln euro z unijnej kasy. Wnioskodawca (czyli samorząd lub samorząd i organizacja pozarządowa) może starać się o dofinansowanie 85 proc. wartości projektu.

Warszawskie warsztaty nie są pierwszymi szkoleniami dla samorządowców w ramach tego projektu. Wcześniej były już przeprowadzone m.in. w Rzeszowie, Lublinie, Olsztynie i Łodzi. Do końca wakacji szanse na poszerzenie wiedzy będą mieli samorządowcy z wszystkich regionów kraju. Szkolenia są bezpłatne.(PAP)

stk/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)