Notowania

rząd
25.05.2011 11:04

Samorządowcy zacisną pasa. Jest zgoda

Rząd i samorządy porozumiały się w sprawie ograniczenia deficytu, co da oszczędność rzędu 0,4 pkt proc. PKB - poinformował premier Tusk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

_ - Rząd i samorządy porozumiały się w sprawie ograniczenia deficytu, co da oszczędność rzędu 0,4 pkt proc. PKB _ - powiedział premier Donald Tusk na środowym posiedzeniu komisji wspólnej rządu i samorządu.

Samorządy będą musiały łącznie obniżyć swoje zadłużenie o 6 miliardów złotych w 2012 roku. Prezydenci miast podczas spotkania przyznali wstępnie, że będą w stanie przeprowadzić takie oszczędności.

Jacek Rostowski zapowiadał wcześniej, że przygotuje przepisy, które stopniowo, ale szybko, obetną limity zadłużenia przysługujące samorządom, do 1 proc. ich dochodów w 2015 roku. Samorządowcy od kilku miesięcy protestują przeciwko tym planom.

_ - Chciałem podziękować, że wstępne propozycje zostały przyjęte przez samorząd. Dały efekt, jakiego z ministrem finansów oczekiwaliśmy. To co najważniejsze, że przyjęliśmy te cele, które są gwarancją naszego bezpieczeństwa; mówię o wskaźniku 0,4 pkt proc. PKB. O tyle powinniśmy ograniczyć deficyt. Samorządy przyjęły naszą propozycję, aby pracować nad własnym modelem. Ten wskaźnik będzie dotyczył całego sektora _ - powiedział premier.

W przesłanym pod koniec kwietnia do Komisji Europejskiej programie konwergencji Polska zadeklarowała, że ograniczy deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. w 2012 roku; tzw. reguła wydatkowa jest jednym z działań, które mają pomóc osiągnąć rządowi ten cel.

Resort finansów od początku chciał, by efekt wprowadzenia reguły ograniczającej deficyt w samorządach obniżył deficyt o 0,4 pkt proc. PKB w 2012 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mfw;uwierzyl;w;plan;jacka;rostowskiego,220,0,828124.html) MFW uwierzył w plan Jacka Rostowskiego Spodziewa się, że działania zaproponowane przez resort finansów pozwolą obniżyć deficyt finansów publicznych do 3,6 proc. PKB w 2012 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t136999.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaczynski;budzet;jest;kijem;na;wodzie;pisany,25,0,825113.html) Kaczyński: Budżet jest kijem na wodzie pisany Jego zdaniem, przyjęcie projektu budżetu na 2012 rok przez rząd potwierdza, że działa on _ poza jakimikolwiek procedurami _.
Tagi: rząd, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz