Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
samorząd
29.09.2007 19:28

Samorządy Zawodowe: samorządność zawodów zaufania publicznego konstytucyjną podstawą praworządności

O poszanowanie zasady, że samorządność zawodów zaufania publicznego stanowi konstytucyjną podstawę praworządności zaapelowali do rządu uczestnicy ogólnopolskiej Konferencji Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego. Obradowali oni w sobotę w Łodzi.

Podziel się
Dodaj komentarz

O poszanowanie zasady, że samorządność zawodów zaufania publicznego stanowi konstytucyjną podstawę praworządności zaapelowali do rządu uczestnicy ogólnopolskiej Konferencji Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego. Obradowali oni w sobotę w Łodzi.

Do członków samorządów zawodowych zwrócili się natomiast, aby w wyborach głosowali tylko na tych kandydatów na posłów i senatorów, którzy "zobowiążą się do jednoznacznego popierania nienaruszalności zasady samorządności zawodów zaufania publicznego".

W siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi spotkało się w sobotę ponad 100 przedstawicieli 13 różnych samorządów zawodowych z całego kraju m.in. lekarzy, adwokatów, notariuszy, pielęgniarek i położnych, doradców podatkowych i aptekarzy. Jak podkreślali, było to pierwsze w Polsce spotkanie skupiające tak wielu członków zawodów zaufania publicznego.

W przyjętym stanowisku uczestnicy Konferencji napisali m.in., że przedstawiciele rządu "w miejsce dyskursu publicznego nad rzeczywistymi problemami społecznymi i poszukiwania rozwiązań, stosują metodę nadużyć propagandowych, dyskredytując w oczach społeczeństwa osoby wykonujące zawody zaufania publicznego".

Zdaniem uczestników konferencji, w celu osiągnięcia doraźnych celów politycznych "władza wykonawcza dąży do destabilizacji obowiązującego ładu prawnego". "Czyni to bez przeprowadzenia dogłębnych analiz problemów, które rzekomo zamierza rozwiązać, manifestując przy tym lekceważenie umotywowanych racji zawodów zaufania publicznego. Traktuje uprawnienia wynikające z demokratycznego wyboru partii ją wspierającej, jako prawo do zawłaszczenia państwa przy wykorzystaniu siły wynikającej z samego sprawowania władzy" - głosi stanowisko uczestników Konferencji.

"Apelujemy o poszanowanie fundamentalnej dla demokratycznego państwa prawa zasady, że samorządność zawodów zaufania publicznego stanowi konstytucyjną podstawę praworządności, która, w interesie demokracji musi być chroniona przez wszystkie rządy spełniające standardy Unii Europejskiej, w interesie obrony praw i wolności obywateli" - podkreślono.

W stanowisku zawarto też apel do wszystkich kandydatów na posłów i senatorów, aby w swoich działaniach i wystąpieniach respektowali Konstytucję, a w swojej działalności politycznej dawali "jednoznaczny wyraz poszanowania dla samorządności zawodowej". (PAP)

szu/ pz/

Tagi: samorząd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz