Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sandomierz: 50. rocznica święceń kapłańskich bpa Edwarda Frankowskiego

0
Podziel się:

Prawie 180 kapłanów, siostry zakonne i osoby świeckie uczestniczyły w
sobotę w Sandomierzu (Świętokrzyskie) w uroczystej mszy świętej, odprawionej w Bazylice Katedralnej
z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich biskupa pomocniczego diecezji, ks. Edwarda Frankowskiego.

Prawie 180 kapłanów, siostry zakonne i osoby świeckie uczestniczyły w sobotę w Sandomierzu (Świętokrzyskie) w uroczystej mszy świętej, odprawionej w Bazylice Katedralnej z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich biskupa pomocniczego diecezji, ks. Edwarda Frankowskiego.

W celebrze biskupowi Frankowskiemu towarzyszyli m.in. czterej księża jubilaci oraz administrator archidiecezji lubelskiej, bp Mieczysław Cisło i ordynariusz diecezji sandomierskiej, bp Krzysztof Nitkiewicz.

Bp Nitkiewicz zachęcił zgromadzonych do modlitwy nawiązując do słów papieża Piusa XI. "Ojciec Święty powiedział, że Bóg nie ma niczego większego do ofiarowania człowiekowi niż dar kapłaństwa. (...) Zmieniła się Polska, zmienili się Polacy, zmiany zachodzą również w Kościele, a w tobie - Księże Biskupie - wielu widzi niezmiennie ojca, przewodnika i obrońcę - dodał bp ordynariusz zwracając się do jubilata.

W homilii, wykładowca sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Kazimierz Skawiński przypomniał najważniejsze wydarzenia z posługi kapłańskiej bpa Frankowskiego. Podkreślił, że duchowny w swoich działaniach pamiętał o ludziach "potrzebujących, prześladowanych, szykanowanych, zepchniętych na margines życia".

Urodzony 15 sierpnia 1937 r. w Kępie Rzeczyckiej na Podkarpaciu, biskup Edward Frankowski, sufragan sandomierski, jest doktorem teologii, członkiem komisji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Wykłada socjologię religii i katolicką naukę społeczną w Seminarium Duchownym i Instytucie Teologicznym w Sandomierzu oraz na wydziale zamiejscowym nauk o społeczeństwie KUL w Stalowej Woli. Posiada tytuł "Pater Urbis" - Ojciec Miasta Stalowa Wola, a także honorowe obywatelstwo Radomyśla i Tarnobrzega. W 2006 r. został odznaczony krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Bp Frankowski święcenia kapłańskie otrzymał 18 czerwca 1961 r. w Przemyślu. Został wyświęcony na biskupa 5 marca 1989 r. przez metropolitę przemyskiego abp. Ignacego Tokarczuka w Stalowej Woli. Został biskupem pomocniczym diecezji przemyskiej, zaś po reorganizacji struktur kościelnych w marcu 1992 r., biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej.

Przed przyjęciem sacry biskupiej ks. Frankowski był w Stalowej Woli "nielegalnym proboszczem", którego władze PRL za wszelką cenę chciały usunąć z miasta. Bronił praw robotników Huty Stalowa Wola, m. in. podczas strajku w 1988 r. Jako duszpasterz ludzi pracy organizował pomoc i obronę działaczy opozycji, represjonowanych przez władze komunistyczne, także w stanie wojennym.

Bp Frankowski to jeden z bohaterów wydawanego z inicjatywy IPN cyklu "Niezłomni". W 2009 r. podczas prezentacji II tomu z serii "W obronie Ojczyzny i Kościoła" wspominał, że władze komunistyczne starały się utrudniać wszystkie jego działania. "Dlatego budowałem nielegalnie dom katechetyczny, plebanię i siedzibę filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego" - powiedział były kapelan stalowowolskiej "Solidarności".

W jednej z analiz sporządzonych przez SB o ks. Frankowskim w 1971 r. napisano: "wymieniony systematycznie łamie przepisy prawne, organizuje nielegalnie pracę duszpasterską na zasadzie parafii, rozbudowuje nielegalnie obiekt sakralny, utworzył nielegalny punkt katechetyczny oraz zajmuje postawę negatywną do zarządzeń i zaleceń władz". (PAP)

ban/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)