Notowania

kościół
21.06.2009 08:41

Sandomierz: Biskup nominat chce więzi z Kościołami wschodnimi

Współpracę diecezji sandomierskiej z katolickimi Kościołami wschodnimi - zapowiada jej nowy ordynariusz biskup nominat Krzysztof Nitkiewicz. Przyjmie on święcenia 4 lipca, po uroczystym ingresie do bazyliki katedralnej w Sandomierzu (Świętokrzyskie).

Podziel się
Dodaj komentarz

Współpracę diecezji sandomierskiej z katolickimi Kościołami wschodnimi - zapowiada jej nowy ordynariusz biskup nominat Krzysztof Nitkiewicz. Przyjmie on święcenia 4 lipca, po uroczystym ingresie do bazyliki katedralnej w Sandomierzu (Świętokrzyskie).

"Mamy 22 katolickie Kościoły wschodnie - jest wielkie pole do działania; od koptów w Egipcie po syromalabarczyków w Indiach, czy maronitów w Libanie. Są to ludzie, z którymi miałem bardzo bliskie kontakty, na pewno przyjadą do Sandomierza" - zapewnił w rozmowie z Radiem Kielce nowy biskup sandomierski.

W ten sposób bp nominat, pełniący jeszcze urząd podsekretarza Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, zdeklarował, że będzie kontynuować w Sandomierzu międzynarodowe spotkania "w duchu świętych Cyryla i Metodego". Rozpoczął je poprzednik, bp Andrzej Dzięga, by pomagały jednoczyć chrześcijańską Europę środkowo-wschodnią.

"Przez 10 lat zajmowałem się kościołem greckokatolickim na Słowacji i w Czechach; byłem obecny przy inauguracji nowego metropolity eparchii w Bratysławie, co niewątpliwie będzie bardzo pomocne przy prowadzeniu dalszej pracy tego właśnie instytutu cyrylo-metodiańskiego" - zaznaczył biskup nominat.

Podkreślił, że jest w bardzo bliskich relacjach z greckokatolickim metropolitą preszowskim abp. Janem Babiakiem oraz z księżmi na Słowacji i w Czechach. "Na pewno zrobimy coś pozytywnego razem, ale najpierw muszę zobaczyć z bliska, jak to wszystko wygląda" - dodał.

Przy Instytucie Teologicznym w Sandomierzu działa Europejskie Centrum Edukacyjne im. Świętych Cyryla i Metodego. Prowadzi je Fundacja Signum Temporis (Znak Czasu), utworzona w 2005 r., w 20. rocznicę ogłoszenia przez Jana Pawła II encykliki "Slavorum Apostoli" - orędzia o świętych apostołach Słowian. Staraniem fundacji, w 1000-letnim Sandomierzu stanie Centrum Kształcenia i Wymiany Myśli Europejskiej, którego budowę dofinansuje UE.

Mianowany 13 czerwca przez Benedykta XVI na biskupa sandomierskiego ks. Krzysztof Nitkiewicz przez 17 lat zajmował się w watykańskiej kongregacji sprawami katolickich Kościołów wschodnich oraz ich wiernych na całym świecie. Od 2002 roku był jej podsekretarzem.

Urodził się w 1960 roku w Białymstoku. Studiował teologię w tamtejszym Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął w 1985 roku. W latach 1986-1991 studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i posługiwał w obozie dla uchodźców w Pavonie jako duszpasterz Polaków.

Diecezja sandomierska, którą będzie kierował, ma prawie 240 parafii i liczy ponad 700 tys. wiernych. Pracuje w niej około 550 księży diecezjalnych i 70 zakonnych. Poprzedni ordynariusz sandomierski, bp Andrzej Dzięga, został mianowany przez papieża arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim.(PAP)

mch/ bba/

Tagi: kościół, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz