Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sandomierz: Muzeum Diecezjalne przybliży postać Adama Burzyńskiego

0
Podziel się:

Życie Adama Burzyńskiego (1755-1830) - zakonnika-misjonarza, tłumacza,
lekarza, kapelana armii napoleońskiej, prowincjała reformatów, gwardiana i biskupa sandomierskiego
- ukaże wystawa poświęcona temu duchownemu w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu.

Życie Adama Burzyńskiego (1755-1830) - zakonnika-misjonarza, tłumacza, lekarza, kapelana armii napoleońskiej, prowincjała reformatów, gwardiana i biskupa sandomierskiego - ukaże wystawa poświęcona temu duchownemu w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu.

Ekspozycja będzie czynna od soboty.

Adam Prosper Burzyński w wieku 18 lat wstąpił do franciszkańskiego zakonu reformatów. Jako kapłan udał się do Rzymu, a stamtąd na misje do Egiptu i Syrii. Pełnił je przez 20 lat, będąc m.in. gwardianem klasztoru przy Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie i Kairze oraz prefektem apostolskim. Służył też w Egipcie jako kapelan i lekarz armii Napoleona. W 1815 roku wrócił do klasztoru reformatów w Sandomierzu. Za protekcją gen. Józefa Zajączka u władz, został mianowany przez papieża Piusa VII na biskupstwo sandomierskie (1819-1830). Będąc w tym czasie także senatorem, pozostawał zakonnikiem - osobą skromną, ubogą, dobroczynną i miłosierną. Spoczywa w podziemiach katedry sandomierskiej.

Z misjonarskich czasów Burzyńskiego zachowało się 91 rękopisów jego kazań. Jedno napisane jest alfabetem łacińskim na podstawie transkrypcji włoskiej, pozostałe - pismem arabskim. Na wystawie pokazanych zostanie kilka z tych autografów, z krakowskiego archiwum franciszkanów-reformatów. Kazanie duchownego o śmierci pojawi się również w tłumaczeniu z arabskiego na polski - zapowiada kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, Urszula Stępień.

Wśród wielu interesujących dokumentów pokazane zostaną także pisma watykańskiej Kongregacji Rozkrzewiania Wiary - jedno (z 1790 roku) stwierdzające, że Adam Prosper Burzyński zadeklarował pobyt w Kairze na siedem lat, drugie (z 1816 r.) poświadczające pobyt zakonnika na misjach w Egipcie.

Na wystawie ma być też zaprezentowany list gen. Zajączka z 1816 roku, rozpoczynający się słowami: "Gniewaj się sobie jak chcesz moy Prosperze, ja jednak uparłem się, żeby Cię nie puścić do Egiptu i tegom przecie dokazał". Z kolei Księga odpisów prowincjała Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych w Krakowie - zaczęta w Stopnicy w 1812 r. a ukończona w 1815 r. - posiada kartę tytułową z miedziorytem według rysunku Michała Stachowicza, z ikonografią dotycząca Burzyńskiego.

O działalności Prospera Burzyńskiego jako biskupa poinformują dokumenty dotyczące m.in. założenia Seminarium Duchownego w 1820 r., sprowadzenia do Sandomierza sióstr miłosierdzia oraz działalności duszpasterskiej. Pokazany będzie m.in. najstarszy z zachowanych pastorałów biskupów sandomierskich, relikwiarz ofiarowany przez bpa Burzyńskiego do miejscowej katedry i jego różaniec.

Zamieszczone zostaną ponadto liczne opowieści - także z epoki - o tej barwnej postaci. Jedna z nich zaświadcza, że po powrocie z bliskowschodnich misji o. Burzyński chodził po Krakowie, a potem po Sandomierzu - w turbanie. Z tego właśnie przekazu zaczerpnięte zostało tytułowe motto ekspozycji: "Zastaliśmy w zakrystii Turka w zawoju, z brodą ogromną" - wyjaśniła kustosz.

Otwarcie wystawy poprzedzi konferencja "Wokół Chrześcijańskiego Wschodu. Egipt i Sandomierz biskupa Adama Prospera Burzyńskiego", zorganizowana przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Przybliżona będzie na niej historia i teraźniejszość Wikariatu Apostolskiego Aleksandrii oraz misyjna działalność Burzyńskiego w Egipcie (1790-1809), ze szczególnym uwzględnieniem jego relacji z innymi Kościołami chrześcijańskimi. (PAP)

mch/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)