Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sandomierz: Odnowionio cenny, średnioweczny obraz

0
Podziel się:

Do Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu po konserwacji powrócił obraz
"Święta rozmowa" z XV wieku. "Dzięki trwającej prawie rok renowacji to bezcenne dzieło sztuki
zostało uratowane przed zniszczeniem" - powiedział w środę PAP dyr. muzeum ks. Andrzej Rusak.

Do Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu po konserwacji powrócił obraz "Święta rozmowa" z XV wieku. "Dzięki trwającej prawie rok renowacji to bezcenne dzieło sztuki zostało uratowane przed zniszczeniem" - powiedział w środę PAP dyr. muzeum ks. Andrzej Rusak.

Obraz przedstawia rozmowę św. Stanisława ze Szczepanowa z Matką Najświętszą, trzymającą na ręku Dzieciątko Jezus. Dzieło powstało w Małopolsce około 1492 roku.

Przedstawiona na obrazie Maryja trzyma w dłoni chustę, którą ociera ludzkie łzy. Inaczej niż w tradycyjnym przekazie, autor umieścił dzieciątko na prawym ramieniu, czyli po lewej stronie patrząc z perspektywy widza. Jak powiedział ks. Rusak, "choćby z tego powodu to bardzo rzadkie i interesujące dzieło sztuki". Niestety sam wizerunek Dzieciątka Jezus nie zachował się w całości do obecnych czasów, obraz w tym miejscu jest mocno nieczytelny.

W trakcie prac konserwatorskich okazało się, że zniszczenia deski, na której został namalowany obraz są poważniejsze niż przypuszczano. "Poprzednia konserwacja była niestety nieudolnie wykonana, a sama deska przewoskowana. Specjaliści musieli ją wyprostować, scalić w miejscu pęknięcia oraz uzupełnić ubytki. Z tego powodu prace wydłużyły się do prawie roku" - wyjaśnił dyrektor muzeum.

Uwagę historyków sztuki zwraca fakt, że na obrazie odnotowywano daty kolejnych renowacji. "Obok daty namalowania obrazu mamy na dole datę 1614, czyli rok pierwszych poważnych prac konserwatorskich" - powiedział ks. Rusak.

Obecnie do renowacji przygotowywana jest licząca sześć wieków figura Jezusa Odkupiciela. "To kolejne dzieło sztuki średniowiecznej, które wymaga natychmiastowych prac konserwacyjnych" - powiedział.

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu przeprowadza renowacje z własnych funduszy, głównie wpływów ze sprzedaży biletów. Znajduje się w gotyckim domu wzniesionym w 1476 r. z fundacji ks. Jana Długosza, wybitnego historyka, kronikarza i kanonika sandomierskiego. Powstało w latach trzydziestych XX wieku. W jego zbiorach znajduje się wiele zabytków sakralnych i świeckich, m.in. obrazy, ornaty, a także dokumenty dotyczące historii Sandomierza i diecezji. (PAP)

mjk/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)