Notowania

sanepid
10.07.2009 15:58

Sanepid zamknął kąpieliska nad Zalewem Zegrzyńskim

# dochodzi m.in. informacja o zamknięciu kolejnych kąpielisk #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi m.in. informacja o zamknięciu kolejnych kąpielisk #

10.07. Warszawa (PAP) - Wszystkie kąpieliska nad Zalewem Zegrzyńskim zostały zamknięte do odwołania - poinformował w piątek PAP rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie Wiesław Rozbicki.

Jak wyjaśnił, w zalewie pojawiły się ławice śniętych ryb. Prowadzona jest akcja ich wyławiania i zbierania.

Rozbicki poinformował także o zamknięciu kąpielisk nad Bugiem i Narwią. Przestrzegł przed kupowaniem ryb niewiadomego pochodzenia. "Mamy sygnały, że zdarzają się osoby handlujące takimi rybami. Istnieje prawdopodobieństwo, że zostały one zebrane nad Zalewem Zegrzyńskim. Ich spożywanie może mieć konsekwencje zdrowotne" - podkreślił rzecznik warszawskiego Sanepidu.

Poinformował też, że próbki wody zostaną przebadane dopiero po oczyszczeniu zbiornika z martwych i śniętych ryb.

"Na brzegu zalewu od strony Serocka leżą tylko pojedyncze ryby, natomiast na brzegu od strony Ryni i w górę w kierunku Bugu są ich setki kilogramów, a nawet tony. Ryby są zbierane do kontenerów, następnie trafiają do utylizacji. W akcji uczestniczy dziewięć jednostek pływających i trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej na brzegu, łącznie 39 osób" - powiedział PAP komendant straży pożarnej w Legionowie Mariusz Mucha, który koordynuje działania na Zalewie Zegrzyńskim.

Zastępca prezesa legionowskiego WOPR Beata Dąbkowska poinformowała PAP, że na trenie kąpielisk ustawiono tablice z informacją o ich zamknięciu. "Będą tam przebywali ratownicy, którzy wywieszają czerwone flagi oznaczające zakaz kąpieli" - podkreśliła Dąbkowska.

Utworzony w 1963 r. Zalew Zegrzyński powstał w wyniku przegrodzenia Narwi zaporą w Dębem. Zbiornik ma powierzchnię ok. 30 km kw., maksymalną szerokość około 3,5 km. Służy jako zbiornik wody pitnej i do celów rolniczych. Przy zaporze znajduje się elektrownia wodna. (PAP)

pro/ itm/ bk/

Tagi: sanepid, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz