Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sanok: Galeria Beksińskiego dostępna dla zwiedzających

0
Podziel się:

Wystawa prac oraz rekonstrukcja warszawskiej pracowni są głównymi elementami
Galerii Zdzisława Beksińskiego, którą od soboty będzie można zwiedzać w Muzeum Historycznym w
Sanoku (Podkarpackie).

Wystawa prac oraz rekonstrukcja warszawskiej pracowni są głównymi elementami Galerii Zdzisława Beksińskiego, którą od soboty będzie można zwiedzać w Muzeum Historycznym w Sanoku (Podkarpackie).

"Wprawdzie oficjalne otwarcie Galerii zaplanowaliśmy na 19 maja, ale już od najbliższej soboty chcemy udostępnić ją zwiedzającym" - poinformował w środę dyrektor muzeum Wiesław Banach.

Galeria powstała w odbudowywanym, południowym skrzydle sanockiego zamku. Ten fragment zamku przed pierwszą wojną światowa rozebrali Austriacy. Koszt jego odbudowy wyniósł ponad 5 mln zł, z tego 3 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Na powierzchni ponad 900 m kw. jest m.in. stała ekspozycja prac Beksińskiego. "Turyści mogą tam obejrzeć ok. 300 prac Beksińskiego. Od fotografii i grafik po malowane niedługo przed śmiercią obrazy" - dodał Banach.

W Galerii zrekonstruowana też została warszawska pracownia twórcy. Łącznie z fotografiami tego, co artysta widział za oknem. "Beksiński często fotografował z okna swojej pracowni" - przypomniał dyrektor sanockiego muzeum.

Turyści będą także mogli korzystać z tzw. punktów multimedialnych. "Chcemy żeby zwiedzający mógł usiąść i posłuchać, co artysta miał do powiedzenia. Żeby utrwaliła się jego sylwetka, dowcip, twarz" - podkreślił Banach.

Swój dorobek i majątek Beksiński przekazał w testamencie Muzeum Historycznemu w Sanoku. Muzeum posiada obecnie największą kolekcję dzieł artysty, obejmującą kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.

Beksiński urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 roku. Po skończeniu architektury wrócił do Sanoka. Tam od 1959 roku do początku lat 70. pracował jako plastyk w Dziale Głównego Konstruktora Sanockiej Fabryki Autobusów "Autosan", założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.

W 1977 r. Zdzisław Beksiński zdecydował się opuścić Sanok po decyzji władz miasta o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich. Został zamordowany 21 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie.

Z Sanokiem rodzina Beksińskich związana była od kilku pokoleń. Przodek Zdzisława Beksińskiego - Mateusz zamieszkał w tym mieście po upadku powstania listopadowego. Był jednym z założycieli fabryki kotłów, potem wagonów, poprzedniczki dzisiejszego "Autosanu".

W latach 70. i 80. Beksiński stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie. Jako jedyny Europejczyk ma stałą ekspozycję w muzeum sztuki w japońskiej Osace.(PAP)

kyc/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)