Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Santo subito" - książka o Janie Pawle II jako mistyku

0
Podziel się:

Nowe fakty z biografii Jana Pawła II, w tym dotychczas nieznane przypadki
uzdrowień, i opis papieża jako mistyka zawiera wydana właśnie po polsku książka włoskiego
watykanisty Andrei Torniellego "Santo subito. Tajemnice świętości Jana Pawła II".

Nowe fakty z biografii Jana Pawła II, w tym dotychczas nieznane przypadki uzdrowień, i opis papieża jako mistyka zawiera wydana właśnie po polsku książka włoskiego watykanisty Andrei Torniellego "Santo subito. Tajemnice świętości Jana Pawła II".

"Są książki, które wyrażają uczucie, w których człowiek uwalnia się od chłodnego podejścia do tematu, koniecznego przy analizie. To nie jest książka analityczna, ukazuje konkretne fakty i świadectwa" - powiedział Tornielli w poniedziałek w Centrum Prasowym PAP. Autor nie ukrywa, że książka jest osobistym hołdem złożonym przezeń papieżowi.

Jak powiedział prowadzący spotkanie publicysta Marek Zając, książka jest dobrym przykładem nurtu mistycznego w biografii papieża. "Przez lata papiescy biografowie patrzyli na postać Jana Pawła II przede wszystkim z politycznego punktu widzenia. Nurt politologiczny koncentruje się na roli papieża jako światowego przywódcy, człowieka, który zmienił bieg dziejów, doprowadził do upadku komunizmu. Drugi nurt, duszpasterski, to przede wszystkim spojrzenie na papieża jako na pasterza, który pielgrzymuje i przemienia ludzkie serca. Po śmierci Jana Pawła II pojawił się trzeci nurt - mistyczny, koncentrujący się na papieżu jako człowieku modlitwy" - powiedział Zając.

Zdaniem Torniellego, ten nurt zrodził się po śmierci papieża-Polaka, ponieważ wielu świadectw nie można było przekazać za jego życia. Dodał, że zmienia się sposób postrzegania pontyfikatu Jana Pawła II. "Spojrzenie polityczne to analiza możliwa, lecz ograniczona. () Mistyczny klucz do odczytania pontyfikatu pozwala nam czytać w wielu wystąpieniach, przemówieniach i gestach człowieka, który miał zdolność patrzenia poza rzeczywistość historii. Uważam, że właśnie ten klucz jest najbardziej adekwatny" - dodał.

Według Torniellego, Jana Pawła II nie można zrozumieć, nie odnosząc się do jego głębokiej modlitwy. Wspominał epizod z papieskiej podróży do Ziemi Świętej w marcu 2000 roku. Papież, już mocno schorowany, dowiedziawszy się, że jego pokój znajduje się na innym piętrze niż kaplica, polecił zaaranżować kaplicę w sąsiednim pokoju. Tornielli zwrócił też uwagę na właściwą papieżowi umiejętność spotkania z każdym człowiekiem: "Mógł być zmęczony, chory, ale kiedy z tobą rozmawiał, był w tym momencie cały dla ciebie".

Jeden rozdział książki, "Przyjaźń świętych", Tornielli poświęcił relacjom Jana Pawła II ze słynnym mistykiem ojcem Pio. "Uważam, że byli to dwaj wielcy mistycy. Jestem pewien, że podczas spotkania w 1948 roku z młodym księdzem Karolem Wojtyłą ojciec Pio widział w nim coś, czego sam Karol Wojtyła jeszcze nie wiedział. Wierzę, że znał przyszłość Jana Pawła II, ale bezpośrednio mu o niej nie powiedział" - mówił Tornielli. Dodał, że ojciec Pio przekazał Karolowi Wojtyle sekret, którego nie ujawnił nawet najbliższym. Gdy Wojtyła spytał stygmatyka, która z ran boli go najbardziej, ojciec Pio opowiedział o nikomu nieznanej ranie na ramieniu - znaku niesienia krzyża.

Książka zawiera też rozdział o cudach, w tym o uzdrowieniach dokonanych za życia i po śmierci, z powołaniem na konkretne osoby. Przywołuje też - publikowane już wcześniej - świadectwo jednej z opiekujących się papieżem zakonnic, która mówi, że Jan Paweł II się biczował. "To świadectwo anonimowe, ale mocne, znajduje się także w aktach beatyfikacyjnych" - powiedział Tornielli. Dodał, by nie doszukiwać się tu sensacji, ponieważ wiadomo, że Jan Paweł II modlił się, leżąc krzyżem, sypiał na podłodze, by się umartwiać, pościł. Dodał, że jeden z jego poprzedników, Paweł VI, nosił pas pokutny.

Autor książki "Santo subito", na pytanie, kiedy to "subito" nastąpi, odparł: "proces już do tej pory był szybki, zaczął się bez czekania pięciu lat od śmierci". "Wszystkim niecierpliwym, którymi są nie tylko Polacy, trzeba przypomnieć, że kiedy Kościół sprawdza takie przypadki, musi dokonać dokładnej analizy, aby dać gwarancję wyznawcom" - powiedział.

Przypomniał, że proces kanonizacyjny zmarłego w 1963 roku Jana XXI wciąż trwa, choć tuż po jego śmierci wielu biskupów apelowało o natychmiastową kanonizację, na co nie zgodził się Paweł VI. Chociaż wiadomo, że beatyfikacja Jana Pawła II nie nastąpi 17 października - jak podawały wcześniej niektóre źródła - "jakaś data w październiku pozostaje możliwa" - powiedział Tornielli. Jednak - jego zdaniem - bardziej prawdopodobna jest wiosna przyszłego roku.

Książkę "Santo subito. Tajemnice świętości Jana Pawła II" opublikowało wydawnictwo Rafael. (PAP)

brw/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)