Notowania

wiadomości
10.03.2011 23:04

Sarkozy i Cameron apelują o pomoc UE dla rebeliantów libijskich

Przywódca Libii Muammar Kadafi utracił legitymację do sprawowania władzy i musi ustąpić aby położyć kres rozlewowi krwi a UE powinna przygotować się do udzielenia pomocy rebeliantom libijskim - oświadczyli w czwartek prezydent Francji Nicolas Sarkozy i premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Przywódca Libii Muammar Kadafi utracił legitymację do sprawowania władzy i musi ustąpić aby położyć kres rozlewowi krwi a UE powinna przygotować się do udzielenia pomocy rebeliantom libijskim - oświadczyli w czwartek prezydent Francji Nicolas Sarkozy i premier Wielkiej Brytanii David Cameron. *

W liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana van Rompuya obaj przywódcy wezwali do opracowania planów pomocy rebeliantom, które mogłyby również przewidywać wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Libią.

"Jest dla nas jasne, że (libijski) reżim utracił jakąkolwiek legitymację, którą mógł jeszcze posiadać. Aby zakończyć cierpienia narodu libijskiego Muammar Kadafi i jego klika muszą odejść" - głosi list Sarkozy'ego i Camerona.

Obaj przywódcy wezwali też Unię Europejską do uznania powołanej przez rebeliantów Narodowej Rady Libijskiej za trwały byt polityczny "i partnera do rozmów oraz za ważny głos narodu libijskiego".

Sarkozy i Cameron zaapelowali do społeczności międzynarodowej o przestrzeganie embarga na dostawy broni do Libii.

Sarkozy zamierza przedstawić konkretne plany odpowiedzi na kryzys libijski na piątkowym szczycie UE w Brukseli. Francja jako pierwsza uznała w czwartek reprezentację rebeliantów jako partnera do rozmów. Wcześniej Francja i Wielka Brytania opracowywały wspólnie projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Libii. (PAP)

jm/

8518210

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz