Notowania

francja
18.08.2008 06:38

Sarkozy zwoła nadzwyczajny szczyt UE

Francja ostrzega Moskwę: Sytuacja w Gruzji będzie miała konsekwencje w stosunkach z Unią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Francja zwoła nadzwyczajny szczyt UE, jeśli Rosja szybko nie wycofa swoich wojsk z Gruzji - czytamy w artykule prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, zamieszczonym w niedzielę na stronie internetowej dziennika _ Le Figaro _.

_ - Wycofanie musi nastąpić bez opóźnienia. Według mnie ten punkt porozumienia rozejmowego z Gruzją nie podlega negocjacjom _ - napisał Sarkozy. Francja kieruje w tym półroczu pracami UE.

Wycofanie _ musi objąć wszystkie rosyjskie siły, które wkroczyły do Gruzji 7 sierpnia. Jeśli ten punkt porozumienia o zawieszeniu broni nie zostanie szybko i w pełni wdrożony, zwołam nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, żeby zdecydować o dalszych konsekwencjach _ - czytamy w artykule francuskiego prezydenta.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Gruzja: 158 tys. osób uciekło ze swoich domów ]( http://news.money.pl/artykul/gruzja;158;tys;osob;ucieklo;ze;swoich;domow,196,0,362180.html )
* [ Rosja rozmieściła wyrzutnie rakiet w Osetii Południowej ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;rozmiescila;wyrzutnie;rakiet;w;osetii;poludniowej,215,0,362199.html )
* [ Gruzji grozi epidemia ]( http://news.money.pl/artykul/gruzji;grozi;epidemia,126,0,362110.html )

Rada Europejska to gremium składające się przywódców krajów członkowskich UE oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej.

_ - Musimy również określić, czy interwencja Rosji przeciwko jej gruzińskiemu sąsiadowi była w tym jednym przypadku brutalną i niewspółmierną odpowiedzią, czy zapowiada nową twardą politykę Moskwy wobec jej sąsiadów i całej wspólnoty międzynarodowej, co spotka się z nieuniknionymi konsekwencjami dla jej stosunków z Unią Europejską _ - czytamy w tekście Sarkozy'ego.

Prezydent Francji pisze dalej, że konsekwencje konfliktu z Gruzją _ mogą być katastrofalne, jeśli są zapowiedzią nowej zimnej wojny _.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zadeklarował w niedzielę, że w poniedziałek wojska rosyjskie zaczną opuszczać Gruzję.

Wcześniej w rozmowie telefonicznej Sarkozy ostrzegł swego rosyjskiego odpowiednika przed _ poważnymi konsekwencjami _ w stosunkach Rosji z UE, jeśli Moskwa nie zastosuje się do podpisanego porozumienia o zawieszeniu broni i nie zacznie wycofywać wojsk z Gruzji.

Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz