Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sawicki: celów Unii nie da się osiągnąć przy pomocy okrojonego budżetu

0
Podziel się:

Celów Unii Europejskiej przyjętych w strategii Europa 2020 nie da się
osiągnąć przy pomocy okrojonego budżetu - ocenił Marek Sawicki (PSL) podczas debaty w Sejmie.
Według niego Polska powinna być liderem dyskusji o reformie polityki rolnej w ramach UE.

Celów Unii Europejskiej przyjętych w strategii Europa 2020 nie da się osiągnąć przy pomocy okrojonego budżetu - ocenił Marek Sawicki (PSL) podczas debaty w Sejmie. Według niego Polska powinna być liderem dyskusji o reformie polityki rolnej w ramach UE.

Sawicki podczas piątkowej debaty nad informacją premiera Donalda Tuska o polityce europejskiej zaznaczył, że w tej dyskusji nie można abstrahować od sytuacji gospodarczej w Europie.

"W trudnym okresie trzeba szukać porozumienia, ale trzeba także widzieć pewne nowe funkcje, jakie z budżetu europejskiego należy wyciągnąć, czy inaczej - wycisnąć" - podkreślił poseł PSL.

Jego zdaniem zadłużenie wielu krajów członkowskich stwarza duże ryzyko. "Należy je zredukować nie stosując przy tym rozwiązań ekstremalnych. Nie można tracić z oczu społecznych skutków redukcji zadłużenia" - zauważył.

Według Sawickiego Polska powinna być liderem w dyskusji o reformie polityki rolnej w ramach UE. "Rolnicy niemieccy, i rolnicy francuscy, ale także politycy tych państw dostrzegają, że polityka równomiernego rozdawania środków nie narusza konkurencji, ale pozostawia znacznie większą pulę środków na inwestycja, na rozwój, na innowacje, na to, o co przez ostatnie lata tak mocno zabiegali" - wyjaśnił.

Były minister rolnictwa podkreślił, że wspólna polityka rolna jest ważnym elementem wyrównywania zapóźnień gospodarczych w państwach Unii Europejskiej i stanowi to nadal 40 proc. obecnego i przyszłego budżetu UE.

"W ramach tej wspólnej polityki rolnej wydanie środków unijnych w Polsce jest racjonalne i przyczynia się do znaczącego wzrostu konkurencyjności polskiego rolnictwa i podnoszenia poziomu życia mieszkańców wsi" - dodał.

"Cieszy mnie prezentowane stanowisko polskiego rządu, że w ramach piętnastki państw przyjaciół polityki spójności nie godzimy się na jakiekolwiek ograniczenia budżetu" - powiedział Sawicki. Zaznaczył równocześnie, że ostatnio pojawiły się sygnały o możliwym ograniczeniu budżetu.

W związku z tym zwrócił uwagę na zapis w stanowisku rządu, że w razie gdyby jakakolwiek redukcja budżetu miała dotyczyć wspólnej polityki rolnej, może objąć tylko płatności bezpośrednie dla tych państw, które "są zdecydowanie powyżej dzisiejszego poziomu średnich płatności europejskich".

Dodał, że nie jest to wyłącznie próba ratowania pozycji polskich rolników.

Komisja Europejska zaproponowała budżet, który zakłada wydatki UE na lata 2014-20 w wysokości 988 mld euro. Za redukcją tej propozycji o 100-150 mld euro wciąż opowiadają się płatnicy netto do unijnej kasy - z Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Holandią na czele. Państwa te argumentują, że w czasach kryzysu także budżet unijny musi być bardziej oszczędny. Cypryjska prezydencja zaproponowała niedawno minimum 50 mld euro cięć w nowym unijnym budżecie. (PAP)

gł/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)