Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sawicki: ubój rytualny zwierząt to także kwestia gospodarki

0
Podziel się:

Ubój rytualny to nie tylko kwestia zabijania zwierząt, to także
kwestia gospodarki i miejsc pracy - uważa b. minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL). Jak dodał,
trudno przewidzieć, czy rząd stanie po stronie orzeczenia TK, czy poprze prawo UE dopuszczające
takie praktyki.

Ubój rytualny to nie tylko kwestia zabijania zwierząt, to także kwestia gospodarki i miejsc pracy - uważa b. minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL). Jak dodał, trudno przewidzieć, czy rząd stanie po stronie orzeczenia TK, czy poprze prawo UE dopuszczające takie praktyki.

W ocenie Sawickiego, "nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć do końca, czy ubój z ogłuszeniem jest ubojem bardziej humanitarnym, czy ubój bez ogłuszenia". "Każdy ubój jest niehumanitarny, jest to zabijanie zwierząt i nie da się zważyć ani zmierzyć poziomu cierpienia" - powiedział w środę polityk PSL w Radiu Zet.

Jak podkreślił, jeśli wejdzie w życie prawo zgodnie z wtorkowym orzeczeniem TK, który uznał przepis rozporządzenia pozwalający na rytualny ubój zwierząt przez wykrwawienie, bez wcześniejszego ogłuszania, za sprzeczny z konstytucją, to kilkanaście zakładów dopuszczonych do takich czynności będzie w trudnej sytuacji.

"Dopóki są muzułmanie, dopóki są Żydzi, taki ubój w Europie i na świecie będzie. (...) To nie jest kwestia zabijania, to jest kwestia także gospodarki, miejsc pracy, to jest kwestia kosztów, które poniosły zakłady pracy, przygotowując się do tego. Ja informuję, że w Polsce nie ma uboju religijnego poza ubojniami do tego wyznaczonymi i kontrolowanymi" - powiedział Sawicki.

"Rozporządzenie unijne dopuszcza taki ubój i większość państw unijnych ten ubój będzie stosowała. Jak będzie w Polsce, dziś trudno przewidzieć" - zaznaczył.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis rozporządzenia, który pozwala na rytualny ubój zwierząt przez wykrwawienie, bez wcześniejszego ogłuszenia, jest sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt i przez to z konstytucją. Przepis dopuszczający ubój rytualny został wprowadzony do polskiego prawa ze względu na prawo unijne.

Chodzi o par. 8 ust. 2 rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 2004 r. w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt. Zapis ten zezwala na tzw. ubój rytualny, bez wcześniejszego pozbawienia zwierzęcia świadomości, przez wykrwawienie.(PAP)

agy/ je/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)