Notowania

rok
09.07.2009 14:57

Sawicki: zbiory zbóż będą w tym roku trudne

Zbiory zbóż, jeżeli pogoda się nie poprawi, będą w tym roku bardzo trudne; szacunki są rozbieżne i wynoszą w granicach 25-27 mln ton - powiedział na konferencji prasowej w czwartek minister rolnictwa Marek Sawicki.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Zbiory zbóż, jeżeli pogoda się nie poprawi, będą w tym roku bardzo trudne; szacunki są rozbieżne i wynoszą w granicach 25-27 mln ton - powiedział na konferencji prasowej w czwartek minister rolnictwa Marek Sawicki. *

Według GUS, zbiory zbóż w 2008 roku w Polsce wyniosły 27,7 mln t.

W ocenie ministra, zbiory ziarna będą podobne do ubiegłorocznych. Ceny skupu najbardziej pesymistycznie szacuje Bank Gospodarki Żywnościowej - cena pszenicy konsumpcyjnej tuż po żniwach ma być na poziomie 450 zł za tonę. Krajowa Federacja Producentów Zbóż uważa natomiast, że cena tego zboża ukształtuje się na poziomie 530 zł za tonę. Zdaniem Sawickiego, obydwie te prognozy są zaniżone.

Dodał, że według ekspertów w pierwszej połowie 2010 roku pszenica konsumpcyjna podrożeje nawet o 40 proc. Minister zachęcał rolników i grupy producenckie do budowy własnych magazynów, aby mogli przechować ziarno i sprzedać je w najkorzystniejszym okresie. Przypomniał, że są na to środki w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Sawicki ocenia, że sytuacja w rolnictwie nie jest gorsza, niż w roku ubiegłym. W warunkach kryzysowych w 2009 roku rolnictwo radzi sobie lepiej niż cała polska gospodarka - zapewnił.

Według ministra świadczy o tym m.in. eksport towarów rolno-spożywczych. Sądząc po jego wynikach w pierwszych miesiącach br., rezultaty w handlu będą lepsze niż w 2008 roku - argumentował. W okresie styczeń-kwiecień 2009 r. saldo w handlu tymi produktami było dodatnie i wyniosło 662 mln euro, tj. było o 32 proc. wyższe niż w tym samym okresie 2008 r.

Sawicki zaznaczył, że obecnie najtrudniejsza jest sytuacja na rynku mleka, ze względu na niskie ceny skupu. Średnio za mleko w maju płacono 92 grosze za litr, podczas gdy rok wcześniej - o 13,5 proc. więcej.

Lepsze ceny niż w 2008 roku rolnik może uzyskać ze sprzedaży tuczników oraz drobiu. Jak zauważył szef resortu rolnictwa, opłacalność tej produkcji poprawiła się. Pod koniec czerwca ubojnie płaciły średnio za żywiec wieprzowy 5,26 zł za kg - o 22 proc. więcej niż w czerwcu 2008 r. Kurczaki były skupowane po 3,76 zł/kg, tj. były o 14 proc. droższe niż rok wcześniej. (PAP)

awy/ je/ jbr/

Tagi: rok, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz