Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inflacja w polsce
18.02.2011 16:23

Sawicki: żywność znacznie nie podrożeje

Minister rolnictwa prognozuje, że cena jedzenia nie wzrośnie w tym roku o więcej niż pięć procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ceny żywności w 2011 roku nie powinny wzrosnąć więcej niż 5 procent powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.

_ - W tym roku mamy do czynienia ze straszeniem. Są i tacy ekonomiści, którzy mówią, że ceny żywności wzrosną o 10 procent. Nie wzrosną, bo rynek tego nie wytrzyma. Takiego wzrostu cen żywności z pewnością nie będzie. Myślę, że to będzie na poziomie nie więcej niż 5 procent _- powiedział minister.

Zdaniem Sawickiego, największy wpływ na wzrost cen żywności mają spekulacje na światowych rynkach zbożowych. Zdaniem ministra jednym sposobem na ograniczenie spekulacji na rynkach żywnościowych jest wprowadzenie zasady, że za kontraktem muszą iść konkretne dostawy. Jak zauważył, pszenica ze zbioru 2010 roku jest 15 razy zakontraktowana zanim od producenta trafi do odbiorcy i to jest przyczyna wzrostu cen. Rynki żywnościowe powinny być szczególnie chronione przed spekulacją - podkreślił minister.

Zdaniem Sawickiego politycy boją się zająć sprawą zysków osiąganych przez handel i wzrost cen żywności uzasadniają albo zdarzeniami klimatycznymi, albo wzrostem konsumpcji w Chinach czy w Indiach lub też wykorzystywaniem surowców rolniczych na energię odnawialną. - _ Jednak patrząc na dane statystyczne ubiegłego roku - to przy złych warunkach klimatycznych, produkcja ziarna spadła o 2 procent, a ceny pszenicy wzrosły o 150-200 procent _- mówił.

_ - O ile w krajach bogatych wzrost cen surowca nie wywołuje zbyt dużych skutków, to w krajach biednych zaczyna wywoływać popłoch. W Egipcie demonstracje i rewolucja nie zaczęła się od tęsknoty za demokracją, a z powodu braku chleba. To samo było w Tunezji _ - powiedział Sawicki. Minister dodał, że kraje te importują 80-85 procent zboża.

GUS podał w tym tygodniu, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 3,8 procent w stosunku do stycznia ubiegłego roku, a w porównaniu z grudniem 2010 roku o 1,2 procent. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,7 procent, a napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych o 0,7 procent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/benzyna;za;ponad;5;zl;psl;ma;pomysl,80,0,763728.html) Benzyna za ponad 5 zł. PSL ma pomysł Marek Sawicki uważa, że warto wrócić do pomysłu ruchomej akcyzy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t89405.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/doplaty;do;rolnictwa;glownie;dla;duzych,191,0,762815.html) Dopłaty do rolnictwa głównie dla dużych 81 proc. rolników w UE dostaje mniej niż 14 proc. całej puli dopłat bezpośrednich.
Tagi: inflacja w polsce, sawicki, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz