Notowania

ustawa o in vitro
06.10.2010 10:51

Schetyna chce przewietrzyć zamrażarkę. In vitro do komisji

Marszałek Sejmu zapowiada inwentaryzację projektów ustaw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna skieruje do prac komisji sejmowej wszystkie projekty ustaw dotyczące zapłodnienia in vitro. Zapowiedział również inwentaryzację wszystkich projektów ustaw, nad którymi pracuje Sejm.

_ - Wszystkie projekty, które znajdują się w szufladzie marszałka, przekazuję do komisji i tam będą procedowane _ - powiedział Schetyna. Wyraził nadzieję, że praca nad tymi projektami odbędzie się _ w dobrym tempie i z dobrym skutkiem _.

Marszałek przekaże do komisji zdrowia trzy projekty dotyczące in vitro: autorstwa Jarosława Gowina, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - oboje z PO - oraz Bolesława Piechy z PiS.

Według projektu Gowina, zapłodnienia in vitro mają być dostępne wyłącznie dla małżeństw, a w szczególnych przypadkach także dla samotnych kobiet. Gowin proponuje, by istniała możliwość utworzenia tylko dwóch zarodków, które muszą być implantowane matce.

Z kolei Kidawa-Błońska chce dopuścić możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych oraz ich mrożenie i selekcję przed implantacją do organizmu kobiety. Zgodnie z propozycją posłanki PO, in vitro ma być dostępne także dla par żyjących w konkubinacie.

Projekt Bolesława Piechy zakazuje w ogóle stosowania in vitro, przewiduje jednak możliwość adopcji zarodków, które już są wytworzone i zamrażane.

Podkomisja ds. in vitro sejmowej komisji zdrowia od lipca pracuje już nad dwoma innymi projektami: jednym złożonym przez posła niezrzeszonego Marka Balickiego (projekt dopuszcza tworzenie wielu zarodków i zamrażanie ich, zakazuje handlu komórkami) oraz nad propozycją Joanny Senyszyn z SLD - propozycja zakłada finansowanie in vitro ze środków NFZ.

Marszałek Sejmu zapowiedział także, że zwróci się do szefów wszystkich komisji sejmowych, by zrobić _ inwentaryzację wszystkich projektów, które znajdują się w poszczególnych komisjach _. Jak zapewnił, nie ma zbyt wiele projektów ustaw w _ marszałkowskiej zamrażarce _. _ - Nie ma dużo takich projektów, wiele procedowanych jest w komisjach i tempo często nie jest najlepsze _ - dodał.

_ - Chciałbym, abyśmy zinwentaryzowali, jak wygląda praca nad poszczególnymi projektami ustaw, jakie jest tempo, jaka jest skuteczność prac prezydiów komisji i samych komisji _ - podkreślił Schetyna

Tagi: ustawa o in vitro, in vitro, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz