Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Schetyna: PO przeciw łatwiejszemu dostępowi do broni

0
Podziel się:

Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna
skrytykował w środę pomysł liberalizacji dostępu do broni. Zapowiedział, że PO będzie przeciwko
takiej inicjatywie.

Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna skrytykował w środę pomysł liberalizacji dostępu do broni. Zapowiedział, że PO będzie przeciwko takiej inicjatywie.

Chodzi o publikację wtorkowej "Gazety Wyborczej", która poinformowała, że projekt w tej sprawie znajduje się w sejmowej Komisji Nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo".

"Taka jest decyzja Platformy Obywatelskiej - my będziemy przeciwko takiemu projektowi. On w ogóle nie wyjdzie w takiej postaci z komisji +Przyjazne Państwo+. Nie będzie takiego projektu" - zapewnił w środę Schetyna w rozmowie z Radiem ZET.

Zdaniem b. szefa MSWiA ułatwienie dostępu do broni to zły kierunek. Schetyna nazwał absurdem pomysł, by zezwolenia na broń nie były już wydawane przez policję, lecz przez samorządy. "Nie będzie akceptacji dla takich zapisów" - zapewnił.

Obecnie pozwolenia na broń wydają komendy wojewódzkie policji. Według informacji "Gazety Wyborczej" projekt przewiduje, że pozwolenia będą wydawać wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Mają też zostać zniesione pozwolenia na broń pneumatyczną i gazową. Pozostaną jedynie zezwolenia na broń palną, ale osoby, które się o nie będą ubiegać, będą musiały spełnić mniej restrykcyjne warunki niż dotychczas.

Przewodniczący komisji "Przyjazne Państwo" wiceszef klubu PO Janusz Palikot (PO) podkreślił w rozmowie z środowymi Sygnałami Dnia, że projekt ustawy wpłynął do komisji "ze strony jednej ze 180 różnych organizacji, które do komisji wnoszą o różne sprawy".

Podkreślił, że to, że komisja zajmuje się wnioskiem, "nie znaczy, że komisja go zaakceptuje ostatecznie i skieruje do marszałka".

"Czekamy na opinię Biura Analiz Sejmowych i Biura Legislacyjnego oraz na przetłumaczenie podobnej ustawy z języka niemieckiego, która była wprowadzona w Niemczech kilka lat temu i dopiero wtedy ostatecznie podejmiemy decyzję, czy akceptujemy wszystkie główne założenia tej ustawy" - powiedział Palikot.

Dodał, że komisja podejmie decyzję nt. dalszych losów wniosku w ciągu jednego lub dwóch posiedzeń. (PAP)

ral/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)