Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Schetyna: projekt samorządowej ustawy kompetencyjnej we wtorek na posiedzeniu rządu

0
Podziel się:

Projekt ustawy kompetencyjnej zakładającej
zwiększenie kompetencji samorządów lokalnych i urzędów
marszałkowskich w województwach trafi we wtorek na posiedzenie
rządu - zapowiedział wicepremier i minister SWiA Grzegorz Schetyna.

Projekt ustawy kompetencyjnej zakładającej zwiększenie kompetencji samorządów lokalnych i urzędów marszałkowskich w województwach trafi we wtorek na posiedzenie rządu - zapowiedział wicepremier i minister SWiA Grzegorz Schetyna.

W środę podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji Samorządowej odbywającej się pod hasłem "Jak dokończyć reformę samorządową", Schetyna przedstawił główne założenia czterech projektów ustaw, składających się na reformę samorządową.

"Pierwszy fundament reformy samorządowej - ustawa kompetencyjna - zakładająca zwiększenie kompetencji samorządów lokalnych i urzędów marszałkowskich w województwach w czwartek omawiany będzie w Komitecie Stałym Rady Ministrów, a we wtorek będziemy mogli już ją omówić na posiedzeniu Rady Ministrów" - powiedział Schetyna.

W jego ocenie, ustawa ta doprecyzuje podział kompetencji w organizacjach administracji publicznej i pokaże "w dokładny i nowoczesny sposób, co jest państwowe a co samorządowe".

"Chcemy z wyraźnym akcentem zaznaczyć, że samorząd to władza pełnoprawna i podmiotowa, którą traktujemy po partnersku" - podkreślił wicepremier.

Zdaniem ministra SWiA, reforma samorządowa ma sens jeśli będzie tworzona "wspólnym głosem", gdyż tylko wtedy będzie można powiedzieć, że udało się domknąć reformę samorządową rozpoczętą w 1990 roku.

"Zasada wzajemnego zaufania jest kluczowa i trzeba ją zbudować poprzez wspólną pracę i szukanie lepszych rozwiązań. My nie mamy tematów +tabu+, w naszych projektach nie ma takich rzeczy, które chcielibyśmy uniknąć lub wprowadzić, czy dopisać w drugim rzędzie" - zaznaczył wicepremier.

Przedstawiając założenia ustawy o wojewodach, wchodzącej w skład reformy samorządowej, wicepremier powiedział, że sprawa kompetencji urzędu wojewódzkiego jest bardzo ważna i intencją rządu nie jest osłabienie roli wojewody.

"Zależy nam na dobrej współpracy między wojewodą, a marszałkiem sejmiku wojewódzkiego, nie możemy doprowadzić do dominacji żadnej ze stron, gdyż tylko taki układ, oparty na wzajemnych relacjach, może wspólnie budować silną władzę w województwie" - podkreślił Schetyna.

"Trzecim filarem reformy samorządowej jest ustawa o metropoliach. Chcemy stworzyć ustawę, która będzie z jednej strony umacniać rozwój lokalny poprzez współpracę samorządów terytorialnych zebranych wokół wielkich miast, a z drugiej ułatwi życie mieszkańców dużych aglomeracji" - mówił Schetyna.

Podkreślił, że ta ustawa ma służyć wszystkim, zarówno mieszkańcom miast i miasteczek, jak i powiatów, i mieszkańcom wsi. W jego ocenie "ustawa o metropoliach jest dla wszystkich gwarantem zrównoważonego rozwoju i gwarantuje, że nikt na tej reformie nie straci".

Jego zdaniem, dopełnieniem reformy samorządowej jest ustawa o funduszu sołeckim, który porusza problem najmniejszej grupy społecznej.

"Chcemy pokazać, że potrzebna jest również aktywność na najniższym szczeblu, że mieszkańcy wsi i małych miasteczek powinni ze sobą rozmawiać i współpracować nad rozwojem swoich społeczności" - zaznaczył minister SWiA.

W jego ocenie, mieszkańcy małych społeczności powinny czuć się odpowiedzialni za każdą złotówkę oraz powinni mieć prawo do zastanowienia się jak wydać pieniądze otrzymane z budżetu państwa. (PAP)

agy/ la/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)