Notowania

rząd
12.08.2009 17:07

Schetyna: rząd chce stworzyć plan ubezpieczeń od żywiołów

# rozszerzenie informacji nt. wizyty w Rusinowicach #

Podziel się
Dodaj komentarz

# rozszerzenie informacji nt. wizyty w Rusinowicach #

12.08. Rusinowice/Radomsko (PAP) - Rząd planuje stworzenie powszechnego systemu ubezpieczeń od żywiołów - poinformował szef MSWiA Grzegorz Schetyna, wizytując w środę Rusinowice w woj. śląskim, gdzie przed rokiem przeszła trąba powietrzna. Wicepremier odwiedził też Radomsko w Łódzkiem.

"Chodzi o akcję powszechną; o najlepszą odpowiedź na możliwy żywioł" - powiedział Schetyna. Zaznaczył też, że rząd zastanawia się nad tym, by "państwo mogło bardziej angażować się w wypłaty świadczeń" poszkodowanym. Przypomniał, że w ubiegłym roku osobom, których mieszkania zostały zniszczone wypłacono około 20 mln zł. Pozytywnie ocenił współpracę władz wojewódzkich z samorządem oraz działania służb zaangażowanych w akcję ratowniczą.

Przed rokiem w samej gminie Koszęcin, w której leżą Rusinowice, straty spowodowane żywiołem wyniosły 2,6 mln zł, w całym woj. śląskim - około 20 mln zł.

Wicepremier Schetyna wyraził zadowolenie z tempa i sposobu odbudowy domów, zniszczonych przez trąbę powietrzną, która przed rokiem przetoczyła się nad Polską. Ocenił, że po tej klęsce żywiołowej egzamin zdali zarówno mieszkańcy, jak i administracja zaangażowana w udzielanie pomocy. W Rusinowicach dziś wszystko jest odbudowane. Działanie ludzi i administracji po przejściu trąby Schetyna uznał za "modelowe".

"To znaczy, że wszystko jest możliwe i że działa solidarność sąsiedzka i dobry kontakt między władzą samorządową, rządową a obywatelem (...) Można powiedzieć, że zdaliśmy egzamin, że ludzie tu, na miejscu zdali egzamin, że w skuteczny sposób udało się pomóc, że przyszły pieniądze" - powiedział wicepremier dziennikarzom.

Szef MSWiA dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w udzielanie pomocy. Życzył mieszkańcom Rusinowic, by klęska nie dotknęła ich ponownie.

Wicepremier zapewnił, że rząd w dalszym ciągu będzie pomagał tym, którzy tego potrzebują. Jak zaznaczył, najważniejsze jednak, by mieszkańcy zrozumieli, że najlepszą odpowiedzią na żywioł są ubezpieczenia. Dlatego resort spraw wewnętrznych pracuje nad powszechnym planem ubezpieczeń, który ma zachęcić do ubezpieczania się.

Wyraził też opinię, że aby mieszkańcy chętniej się ubezpieczali, składka musi być tańsza. "Pracujemy nad tym z izbą ubezpieczycieli, jak zrobić, żeby państwo mogło się angażować przy wypłatach, także po ewentualnej klęsce żywiołowej" - powiedział. Jak dodał, projekt ma być gotowy w ciągu najbliższych tygodni.

Briefing wicepremiera zorganizowano na podwórzu Eugeniusza Halemby, którego dom także ucierpiał podczas żywiołu. Halemba chwalił tempo i sposób udzielania pomocy. Podobnie inni mieszkańcy, z którymi rozmawiał wicepremier. "Do dzisiaj, gdy widzimy czarne chmury na niebie, przechodzi nam dreszcz po plecach. Gdy tak się zdarzyło podczas ostatniego festynu, uciekliśmy po prostu do domów" - powiedział jeden z nich.

Poszkodowane w wyniku przejścia trąby powietrznej samorządy na terenie gmin woj. śląskiego: Herby, Koszęcin i Blachownia otrzymały w ramach pomocy doraźnej z budżetu wojewody ponad 2,6 mln zł. Skorzystało z niej 449 gospodarstw w 11 gminach. Ze środków budżetu państwa przekazano 16,5 mln zł. Ta kwota przeznaczona została na remont i odbudowę 1495 gospodarstw w 18 gminach.

Z Rusinowic wicepremier przyjechał do Radomska (Łódzkie). W ub. roku nad miastem i powiatem też przeszła trąba powietrzna, która w samym Radomsku zniszczyła 150 budynków mieszkalnych, a poszkodowanych zostało 186 rodzin. Straty wyliczono na 5,5 mln zł.

Podobnie jak w Rusinowicach, również w Radomsku wicepremier był zadowolony z tempa odbudowy domów. Stwierdził, że dzięki ludzkiej solidarności i pomocy rządu, władz samorządowych udało się nie tylko odbudować zniszczone budynki, ale także zmienić wygląd okolicy. "Nie życzę jednak, aby to klęski żywiołowe były powodem do zmian" - powiedział do mieszkańców Radomska.

Przyznał jednocześnie, że skutki ubiegłorocznej nawałnicy były trudnym doświadczeniem dla wszystkich, ale doświadczeniem, z którego należy wyciągać wnioski. (PAP)

kon/ jaw/ pz/ jbr/

Tagi: rząd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz