Notowania

wiadomości
20.11.2013 14:10

Schetyna: ZPB zawsze będzie miał wsparcie polskiego parlamentu

Związek Polaków na Białorusi (ZPB) zawsze będzie miał przyjaciół w polskim parlamencie i może liczyć na wsparcie bez względu na różnice partyjne - mówił we wtorek szef komisji spraw zagranicznych Sejmu Grzegorz Schetyna (PO) na spotkaniu z okazji 25-lecia tej organizacji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Związek Polaków na Białorusi (ZPB) zawsze będzie miał przyjaciół w polskim parlamencie i może liczyć na wsparcie bez względu na różnice partyjne - mówił we wtorek szef komisji spraw zagranicznych Sejmu Grzegorz Schetyna (PO) na spotkaniu z okazji 25-lecia tej organizacji.

Również szef komisji ds. łączności z Polakami za granicą Adam Lipiński (PiS) podkreślał, że w kwestii pomocy społeczności polskiej w krajach za wschodnią granicą nie ma wśród polskich polityków dużych różnic zdań, choć są pewne spory.

Przedstawiciele parlamentarnych komisji oraz MSZ wzięli udział w zorganizowanej w Sejmie konferencji poświęconej 25-leciu ZPB, organizacji nieuznawanej przez władze w Mińsku.

"Zawsze będzie tak, że Związek Polaków na Białorusi będzie jedyną legalną, uczciwą, przyzwoitą organizacją wspieraną przez Polskę" - zapewnił Schetyna. W spotkaniu w Sejmie uczestniczyła m.in. prezes Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys, której wyboru w 2005 roku na szefową związku władze Białorusi nie uznały i doprowadziły do wyboru odrębnego kierownictwa, nieuznawanego z kolei przez władze polskie.

"Zależy nam, by rozmawiać, jak Polska może pomóc Polakom na Wschodzie, za taką pomocą jest cała polska klasa polityczna" - mówił Lipiński. Spory w tej kwestii, jak dodał, dotyczą np. przesunięcia środków finansowych na to wsparcie z Senatu do MSZ, czy też rządowego planu pomocy Polakom na Wschodzie. "Do tej pory tego dokumentu nie ma, jest dokument, który został przyjęty wiele lat temu" - podkreślił poseł. Choć, jak dodał, MSZ obecnie "pracuje intensywnie nad tym materiałem".

"Dbałość o relacje (z Polakami za granicą) pokazuje słabość lub siłę państwa polskiego" - zauważył Lipiński.

W imieniu MSZ zastępca dyrektora departamentu współpracy z Polonią i Polakami za granicą Jacek Junosza-Kisielewski zapewnił, że wszelkie działania kulturalno-oświatowe prowadzone przez ZPB zyskają wsparcie organizacyjne i finansowe resortu. Wskazał, że ZPB jest największą i najbardziej reprezentatywną organizacją Polaków na Białorusi.

W swoje 25-lecie ZPB przyznał dyplomy osobom zasłużonym dla organizacji. Wręczono je lub przekazano: marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi, Adamowi Lipińskiemu, wiceprzewodniczącemu senackiej komisji emigracji i łączności z Polakami za granicą Łukaszowi Abgarowiczowi, a także samorządowcom współpracującym z ZBP. Wśród nich są m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, Gdańska Paweł Adamowicz i Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Na spotkanie w Sejmie przyjechali działacze związku i innych organizacji Polaków na Białorusi z różnych rejonów tego kraju - m.in. Grodzieńszczyzny, gdzie społeczność polska jest najliczniejsza. Przyjechał m.in. obecny prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz oraz działacz Związku i dziennikarz "Gazety Wyborczej" Andrzej Poczobut. W konferencji uczestniczą też przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych pomagającym Polakom za wschodnią granicą, m.in. Wspólnoty Polskiej, Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i Fundacji Wolność i Demokracja. (PAP)

awl/ par/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz