Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SDP do dziennikarzy: zaprzestańmy wzajemnych ataków

0
Podziel się

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Centrum Monitoringu Wolności
Prasy SDP apelują do środowiska, by zaprzestać wzajemnych brutalnych ataków, a dziennikarskie spory
rozstrzygać poza salą sądową. Apel skierowany jest m.in. do szefa Radia Maryja i "Gazety
Wyborczej".

bEisIFWt

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP apelują do środowiska, by zaprzestać wzajemnych brutalnych ataków, a dziennikarskie spory rozstrzygać poza salą sądową. Apel skierowany jest m.in. do szefa Radia Maryja i "Gazety Wyborczej".

W przesłanym PAP oświadczeniu SDP podkreśla, że "bezpardonowe wzajemne ataki, które nie mają nic wspólnego z wymianą poglądów czy zwykłą polemiką, ostatecznie obrócą się także przeciwko ich autorom".

SDP stwierdza przy tym, że "słabe i podzielone" środowisko dziennikarskie zmaga się dziś w większym stopniu niż inne grupy zawodowe ze skutkami kryzysu ekonomicznego. "Do tego dochodzi z reguły niekorzystna dla dziennikarzy interpretacja przepisów prawa prasowego przez sądy, funkcjonowanie w kodeksie karnym feralnego paragrafu 212, pozwalającego skazywać dziennikarzy na karę więzienia, niezrozumienie przez dużą część świata polityki zasady wolności mediów i wymierzona w dziennikarzy aktywność służb specjalnych" - wylicza SDP.

bEisIFWv

"Ta sytuacja nie sprzyja ani wolności słowa, ani nie rokuje najlepszych perspektyw zawodowych dla dużej części dziennikarzy. Podzieleni będziemy jeszcze słabsi i bardziej podatni na ataki" - podkreśla Stowarzyszenie.

SDP namawia "ojca Tadeusza Rydzyka do odstąpienia od dalszych pogardliwych wypowiedzi o pracownikach TVN albo mediów z udziałem kapitału zagranicznego", "Gazetę Wyborczą" "do bardziej obiektywnego spojrzenia na dorobek i pracę dziennikarza TVP - Jacka Karnowskiego, czy odstąpienia od trwających już kilka lat procesów z +Tygodnikiem Solidarność+ czy +Gazetą Polską+".

Dziennikarzy "prasy konserwatywnej" Stowarzyszenie zachęca do zaprzestania "pogardliwego wypowiadania się na temat ich kolegów z +Gazety Wyborczej+".

"I w końcu, dlatego też prosimy dziennikarzy prasy +kolorowej+ o zaprzestanie ataków na swoich kolegów, a tych ostatnich o nie obrażanie dziennikarzy prasy +kolorowej+ i odcinanie się od nich jako +niedziennikarzy+" - głosi stanowisko SDP. Zastrzeżono w nim jednocześnie, że to "tylko kilka przykładów". (PAP)

bEisIFWB

js/ itm/ jra/

bEisIFWW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)